Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - P90 STÁLE MLADÁ


P90 STÁLE MLADÁ
Datum: Friday, 02. July 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Když se na samém konci 80. let 20. století objevil na světovém trhu se zbraněmi prototyp nového samopalu (lépe řečeno PDW) od belgické firmy FN s označením P 90, vzbudil nepochybně senzaci. Skoro všechno na této zbrani vypadalo jinak než obvykle a všechno to neobvyklé bylo navíc obaleno plastem. Zbraň pro nové tisíciletí jako kdyby vystoupila z vědeckofantastických filmů.

p-90-ostra Zásobník na padesát nábojů je u této zbraně atypicky uložen na hřbetě pouzdra závěru, což přispívá k její kompaktnosti. Zásobník je průhledný a náboje jsou v něm uloženy v pravém úhlu k ose hlavně. Do komory je dopravuje otáčivá rampa. Zbraň byla od počátku konstruována tak, aby ji mohl obsluhovat levák i pravák. Plastová pažba má otvor pro palec držící ruky a přední část plastového lučíku je konstruována tak, aby mohla sloužit jako opora pro podpírající ruku.
Napínací páka je vedena oboustranně a volič režimu střelby je blízko spouště. Hlaveň dlouhá jen 230 mm je zakončena úsťovým tlumičem se šesti otvory. Vystřílené nábojnice zbraň vyhazuje dolů okénkem ve spodní části pažby za otvorem pro palec.
Ke standardnímu vybavení patřil od počátku optický nezvětšující zaměřovač, ale u verze Tactical je namontována lišta Picatinny k instalaci zaměřovacího dalekohledu nebo jiné optiky.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009. Tam si také můžete přečíst plné znění.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2151