Maďarská zbraň pana Rongeho
Datum: Saturday, 10. July 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zbraně, signované maďarskými puškaři, se do našich krajů dostanou celkem zřídka. Z maďarských puškařů dosáhl v minulosti větší proslulosti snad jen rod Kirnerů, ale i zbraně méně známých maďarských puškařů stojí za podívání.

Nedávno mi jeden z návštěvníků pardubického muzea přinesl ukázat dvojku hammerless, signovanou na liště mezi hlavněmi „SKABA KÁROLY H.BUDAPESTEN“. Zbraň má ráž 16/16, je opatřena vyhazováky, po straně je páčková pojistka a na čele lůžka hlavní vidíme výstražníky. Nese výrobní číslo 25222.


Hlaveň RongeRonge-signatura

Již na první pohled je celkem pěkná, v době vzniku šlo o výrobek střední cenové kategorie, na který se výrobce nemusel bát podepsat.

Ronge-výzdoba


Ronge-výzdoba


Ronge-výzdobaDo dneška na ní již ovšem někdo provedl nevratné zásahy. Vyměnil pažbu, na níž vznikla nová hrubá rybina, opatřil ji nepůvodní botkou a podobně postupoval na předpažbí. Černění hlavní je nové, baskule příliš vyleštěná. Přesto jde o zbraň zajímavou.
Druhý pohled, který následoval po rozebrání, odhalil, že zbraň podle očekávání nebyla vyrobena v Maďarsku, ale v Belgii.
V Belgii použili k výrobě zbraně hlavňového polotovaru německé firmy Krupp, zhotoveného z plávkové oceli s obchodním názvem Prima.

Ronge-hlaveň zdola
Bohaté značení belgické zkušebny a výrobce hlavňového polotovaru na spodní straně obou hlavní.


Značná část belgických zbraní z 3.čtvrtiny 19. a počátku 20.století nebývá značena signaturou výrobce nebo nese jen jeho značku, ne vždy identifikovatelnou. Týká se to velkého množství levných zbraní, méně už výrobků střední třídy, k nímž patřila tato dvojka. Signaturu výrobce, jímž byla akciová společnost J.B.Ronge fils v Lutychu, najdeme na vnitřní straně předpažbí a firemní značka je vyražena na vnitřní straně podušky lůžka hlavní.


Ronge-detail značky
Detail signatury výrobce a výrobního čísla na spodní straně předpažbí. Slovo BREVETE pod signaturou znamená, že na zbrani bylo použito nějaké pravděpodobně patentované technické řešení.


Ronge-předpažbíRonge-další značka
Detail značky firmy Ronge na vnitřní straně podušky lůžka hlavní.


Firma Jean Baptiste Ronge, později J.B.Ronge fils, s.a., sídlila v Lutychu na náměstí St.Jean 4, které dnes nese jméno Xaviera Neujeana, starosty města Lutychu a ministra belgické vlády.
Jejím zakladatelem byl Jean Baptiste Ronge, činný v Lutychu v letech 1812-1832. Pocházel z rodu, který zbraně v Lutychu vyráběl již v 18.století. Zřejmě po jeho smrti roku 1832 vznikla akciová společnost, nesoucí jeho jméno. Podnik pracoval pod tímto označením až do roku 1929, kdy spolu s firmou Manufacture d´Armes á Feu vytvořil firmu ARMAF, jež fungovala až do roku 1972.
Firma Ronge byla jednou z mnoha lutyšských firem střední velikosti a vyráběla to, co si trh zrovna žádal. Z éry jejího zakladatele jsou známy křesadlové párové pistole, kapesní i v kazetách. V éře perkusních zbraní vyráběl podnik prokazatelně pistole všeho druhu i civilní pušky.
Široký byl také sortiment zadovek. Do povědomí veřejnosti vstoupily především revolvery vlastní konstrukce i kopie osvědčených systémů (Smith Wesson), ale v nabídce byly též lovecké pušky mnoha systémů.
Koncem 19.a v první čtvrtině 20.století si podnik registroval několik patentů, týkajících se loveckých zbraní. Zda se podílel také na vojenské výrobě, nevíme.
Pro své výrobky dala firma Ronge v letech 1894-1897 registrovat několik ochranných známek, které dokládají, že v zákazníkovi hodlala budit dojem, že nabízené zboží není výrobkem málo známé belgické firmy, ale že má „lepší“ americký nebo britský původ. Ostatně posuďte tyto ochranné známky sami: Triomphe, The Winner, Imperator, Detective, Centenial USA, The Simplex, The Policeman, The Champion of the World, General Fire Manufactory Automatic Extractor Revolver patented 86.
Část své produkce firma značila plným názvem „J.B.Ronge fils a Liege“, na mnoha dalších najdeme jen některou z řady značek, kombinujících různým způsobem písmena JBR. Podobně je tomu i na zkoumané zbrani.

Detail zkušebních značek
Zkušební značky vpravo od háků dokládají vyrobení zbraně před rokem 1924. Československá zkušební značka pro střelbu náboji, laborovanými bezdýmným prachem pochází z roku 1977 a je zneplatněna. To odpovídá stavu hlavní.


Detail zkušebních značek
Značky vlevo od háků jsou podobné, jen s tím rozdílem, že zde je číslo zkušebního protokolu z roku 1999. Vzhledem k tomu, že u něj chybí zkušební značka, zbraň zřejmě právě tehdy zkušebnou neprošla.


Naše zbraň byla vyrobena nejdříve v posledních letech 19.století, nejpozději však v roce 1924, což dokládají zkušební značky. Z Belgie do Rakouska-Uherska nebo do poválečného Maďarska byla dodána jako hotová. Puškař Károly Skaba v Budapešti ji pouze signoval (pokud mu nebyla dodána již signovaná jeho jménem) a prodal. Na rozdíl od výrobce zbraně se nám o jejím prodejci nepodařilo nic zjistit.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2156