Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - BALKÁNSKÉ ZBRANĚ


BALKÁNSKÉ ZBRANĚ
Datum: Tuesday, 27. July 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zbraně z Balkánu u nás máme skoro v každém muzeu. A další jsou v domácích sbírkách po pradědečcích, co za císaře pána sloužili v Bosně. Podobně je tomu i v zahraničí. Odborná literatura se však balkánskými zbraněmi příliš nezabývá a my o nich mnoho nevíme.

Tuto mezeru nyní zaplnil Robert Elgood, pracovník Wallace Collection v Londýně. Za podpory nadace sběratelů bratří Stephanisových prostudoval balkánské zbraně ve 22 muzeích na Balkáně i v západních zemích.
Nyní vydal v angličtině (vydáno v Londýně, tištěno v Singapuru) publikaci o balkánských zbraních od osvobození Řecka (1821) cca do počátku 20. století. Věnuje se zbraním balkánským. Z dovezených nepomíjí jen ty, u nichž je doloženo komu patřily nebo byly na balkáně zásadně upraveny. Takže zbraní, o nichž si můžeme počíst lépe jinde, je tady minimum.
V obsáhlé publikaci Elgood rozčlenil palné i chladné zbraně především podle regionu či místa jejich vzniku. Texty o zbraních, střediscích výroby a výzdobných stylech jsou doprovázeny skvělými fotografiemi (cca 500) celků i detailů jednotlivých exemplářů. Ke každému obrázku pak najdeme obsažnou popisku, na kterou navazuje v závěru knihy rozšiřující katalogový záznam.
Samozřejmostí je poznámkový aparát, obsáhlý seznam literatury a jmenný i místní rejstřík.
Kniha má charakter popularizační práce pro široký okruh zájemců, ale na druhou stranu je vytvořena s nekompromisně vědeckým přístupem. Za ty peníze se jeví býti zadarmo.

Robert Elgood: The Arms of Greece and her Balkan Neighbours in the Ottoman Period. Thames&Hudson, Londýn, 2009, 352 s., 1340 Kč.

Tato zpráva vyšla ve Střelecké revui číslo 3/2010.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2175