Dlouhé repliky od Ardesy
Datum: Sunday, 12. September 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Standardní nabídku firmy Ardesa představují jednoranové předovky s kořeny na americkém Divokém západě před nástupem winchesterovek a ostatních zadovek. Jde vesměs o variace na kentuckou nebo pennsylvánskou pušku.
Pušky Hawken a Hawken Challenger mají údajně svůj předobraz ve výrobcích puškaře S. Hawkena ze St. Louis. Obě lovecké zbraně mají opět ráž 45, jsou polopažbené a jsou opatřeny německým napínáčkem. Challenger je o deset centimetrů kratší. Obě zbraně jsou velmi strohé, s minimem prvků, které bychom mohli nazvat zdobnými.

ardesa1
Pušky Hawken Match a Hawken Creedmore jsou určeny ke sportovní střelbě. Jsou vybaveny sprotovními hlavněmi o délce 813 mm a jejich ráž činí 451. Model Creedmore se od modelu Hawken Match liší dioptrem, který doplňuje dvojdílné hledí. Obě zbraně mají německý napínáček a ve schránce je schránka na střely a ucpávky, zdobená vykládáním mosazným plechem.
Puška Kentucky se od předchozích liší na první pohled absencí schránky v hlavišti pažby, větší délkou 1245 mm a chybí zde napínáček. Lze ji získat také jako kit a vyrábí se jako křesadlová i perkusní. Stejnou délku mají také kulovnice Shenandoah se schránkou v pažbě. Mají zde těch variant na americké předovky poměrně dost a najdeme zde i karabiny. Od řady pětačtyřicítek se výrazně liší  pouze polopažbená perkusní kulovnice Davy Crockett v ráži 32. Vzhledem k uchycení hlavně z pažbě pomocí klínku a háku, lze tuto zbraň dobře rozebrat, takže ji výrobce s trochou nadsázky označuje jako take down.
Z celkové nabídky, která se přidržuje amerických originálů, vybočuje karabina Buckskinner, dlouhá jen 950 mm. To už není replika, ale moderní předovka s moderními mířidly a kovovým nabijákem, která je určena k lovu. Ačkoli se tato zbraň snaží vzhledem co nejvíce přiblížit ostatním replikám, moderní prvky nezapře. A pokud ji uvidíte s pažbou z vrstveného dřeva, je jasno.
Nepochybně originální jsou trombony od Ardesy. Nesou jméno Trabucos a jsou výhradně perkusní. Zatímco starší varianty těchto zbraní měly a mají klasický postranní perkusní zámek, letos se objevila novinka v podobě zbraně se středovým kohoutem. S těmito zbraněmi se rozhodně nedá počítat pro sportovní střelce. Pokud nám je známo, disciplína perkusní trombon se nestřílí, ale možná se mýlíme. Vzhledem k poměrně masivním pažbám a naprosté absenci poutek pro řemen, se s těmito zbraněmi, které se skutečným trombonům blíží jen  částečně, nepočítá ani pro milovníky historických bitev. Zdá se tedy, že zbraně v rážích 54 a 62 jsou určeny především na bouchání při oslavách. Předpokládáme jejich odbyt na jihu Evropy.
Obsáhlý materiál o předovkách od firmy Ardesa vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2201