Poklad pro Victorinox
Datum: Wednesday, 06. October 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V minulém roce opustil tento svět známý švýcarský sběratel nožů Horst Brunner z Winterthuru. Tento pán byl asi největší autorita v oboru sbírání kapesních nožů, kterou německy hovořící svět měl a vedle sbírání nožů se věnoval také odborné publicistice. Jeho občanské povolání s noži v zásadě nesouviselo, neboť podle jedněch byl garážmistr a podle druhých učitel v autoškole. Za Brunnerem, pokud měl čas, se chodilo pro rozumy. Ze spolupracovníků našeho časopisu se s ním znal Stano R.Kříž.

Po smrti každého sběratele řeší ostatní sběratelé otáázku, co se vlastně s autorem opuštěnou sbírkou stane. V případě pana Brunnera, který dokázal dát dohromady asi největší sbírku kapesních nožů na světě v počtu asi 6500 exemplářů z období před naším letopočtem až po současnost, bylo nepochybně v očekávání velké množství milovníků chladné krásy. Dědicové sbírek jen zřídka v díle zakladatelů pokračují, takže se sbírky buď rozprodávají po kusech nebo se prodají jako celek. Brunnerova sbírka měla hodnotu především jako celek, ačkoli leckdo by rád pobral třeba jen to nejlepší.
Brunnerovu sbírku nakonec od dědiců zakoupila tradiční švýcarská nožířská firma Victorinox. Ke světoznámému výrobci nožů tak světoznámá sbírka jaksi patří. A to již nemluvíme o tom, že Victorinox v loňském roce oslavil 125. narozeniny, takže si k narozeninám a současně k vánocům, protože k obchodu došlo koncem roku 2009, věnoval skutečně hodnotný dárek. O ceně, kterou podnik zaplatil, obě strany na obchodu zúčastněné decentně mlčí.
V rukou firmy představuje světově unikátní sbírka skutečně jedinečnou šanci, protože podnik bude mít pochopitelně z obchodních důvodů zájem na pokud možno častém vystavování jejích exponátů, což v posledních letech dělal i pan Brunner.
Vedle nožů římských legionářů, pravěkých bronzových nožů a středověkých nožů obsahuje sbírka takové unikáty jako lovecký nůž císaře Napoleona III, nůž kombinovaný s revolverem i několikamilimetrový údajně nejmenší nůž na světě velký asi jako patentka. Najdeme zde asi nejdražší kapesní nůž na světě, jehož střenky jsou ze zlata a platiny jsou posázeny diamanty. Brunnerova sbírka obsahuje také asi největší zavírací nůž na světě, který má 314 funkčních částí a byl vyroben ve švýcarském Winterthuru.
Jak řekl mluvčí firmy Victorinox Hans Schorno, jeho podnik zatím ukládal do vlastní sbírky především nože ze své produkce. Nyní se stává majitelem sbírky mnohem širšího dosahu. Předpokládá se, že firma Victorinox najme k převzetí, katalogizaci a správě velkolepé sbírky někoho z významných nožířských expertů.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2215