Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - WANZLOVKA Z BALKÁNU


WANZLOVKA Z BALKÁNU
Datum: Thursday, 07. October 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Kdo jen trošku zná dějiny rakousko-uherské armády a jejích zbraní, ten nepochybně také zná jednoranové zadovky Wänzl (jinde označovány jako Wänzel). Byly zavedeny jako vzor 1867 krátce poté, co Rakousko prohrálo válku s Prusy. Vznikly jednoduchou transformací perkusních předovek Lorenz. Tyto zbraně se ve službě dlouho neohřály, protože je záhy začaly vytlačovat dokonalejší zadovky systému Werndl. Wänzlovky nějakou dobu pobyly ve skladech, některé zde vydržely až do I. světové války. Další byly předávány ostrostřelcům nebo se prodávaly na civilní trh. Střílelo to.

balkan Některé wänzlovky měly však velmi spletité osudy a rozeběhly se po celé Evropě, jakož i po nejbližším okolí. Víme třeba o nevelkém množství těchto zbraní, které byly dovezeny do bojující Francie za války proti Němcům v letech 1870-1871 a nějaké byly už v roce 1867 poslány nešťastnému císaři Maxmiliánovi do Mexika. Ale kam jinam tyto zbraně dorazily, můžeme zatím jenom odhadovat.

Wanzlovka z Balkánu

Na podzim roku 2009 se v aukci italské firmy Czerny´s v Sarzaně objevila zbraň, která dokládá, že wänzlovky žily po vyřazení z rakousko-uherské armády bohatým životem. Aukční dům totiž nabízel wänzlovku, která byla přestavěna tak, aby odpovídala vkusu balkánského válečníka, který snad žil někde v Řecku nebo na územích Řecku blízkých. A výsledek jeho snažení je vskutku neobyčejně zajímavý.

V článku byly použity fotografie z katalogu aukční firmy Czerny's Internetional Auction House Ltd.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2010. Tam si také můžete přečíst kompletní znění.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2216