KLOBOUK MARŠÁLA OD SEDANU
Datum: Wednesday, 13. October 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Dějiny 19. století, to je studnice zajímavých příběhů, které jako kdyby těm dnešním tak trochu z oka vypadly. Jen té elegance a noblesy snad měli tehdejší dobrodruzi, politikové a vojáci oproti dnešním dobrodruhům, politikům a vojákům poněkud víc.

mahon A také se po nich zachovaly nádherné věci, které bývají ozdobou našich sbírek. Zajímavou osobnost nepochybně představuje také Edme Patrice Maurice Mac Mahon, generál francouzského krále, generál francouzské republiky, maršál francouzského císařství, a prezident francouzské republiky, jenž byl stoupencem císařství. V poslední době se na veřejnost dostalo několik zajímavých předmětů, které mu prokazatelně patřily.

Náš hrdina se narodil v roce 1807 a pocházel ze staré skotské rodiny, která po vyhnání Stuartovců zakotvila ve Francii. Zvolil si dráhu vojáka a roku 1825  nastoupil na akademii Saint Cyr. Pak následuje pohádková kariéra. Účastní se výpravy do Alžírska, je pobočníkem generála Acharda při obléhání Antverp v roce 1832. V roce 1833 už je v Africe kapitánem. Velel praporu pěších myslivců a potom pluku drsňáků Cizinecké legie. V roce 1845 je plukovníkem a v bouřlivém roce 1848 brigádním generálem. To už slouží republice. V roce 1852 se stal divizním generálem. To už slouží Napoleonovi III.

Mac Mahon
Zuávové generála Mac Mahona dobývají Malachovskou baštu.
Pevnost Malachov tvořila významnou součást obrany Sevastopolu také za II. světové války. Dnes tam najdete panorama, které je věnováno právě dobývání Sevastopolu za Krymské války.

Hvěždná hodina
V roce 1855 je povolán na Krym, kde západní státy bojují proti Rusům. Při generálním útoku na Sevastopol dobyl se svými vojáky tvrz nebo bastion na návrší Malachov, která představovala klíč k pevnosti. Ostatně zde měl hlavní stan ruský admirál Nachimov, jehož tím zcela jistě nepotěšil. Za to dostal Mac Mahon od Napoleona III. kříž Čestné legie a hezkou trafiku-senátorský úřad. Jeho hvězda začala strmě stoupat.Tento článekl vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010. Tam si můžete přečíst úplné znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2222