Kanony od Ardesy
Datum: Thursday, 14. October 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Výjimku z výhradně civilní nabídky španělské firmy Ardesa představují miniaturní kanony. Jde o střelby schopné předovky v několika velikostech a provedeních.

ardesa1 Nabídku tvoří v zásadě tři modely, které nevycházejí z žádné konkrétní předlohy, ale evidentně představují kompromis mezi snahou vyrobit miniaturu co nejpodobnější kanónům dané doby a snahou o levnou sériovou výrobu. Model Napoleon III je klasická předovka s hladkým vývrtem i hladkým povrchem hlavně bez jakékoli výzdoby. Lafeta je jednoduchá a lehká, vše připomíná děla z počátku druhé poloviny 19. století.
Kanon Yorktown má masivnější lafetu, jeho hlaveň s hladkým vývrtem je na několika místech zdobena a zesílena kroužky. Více připomíná staré kanony z 18. století.
Španělskou námořní tradici představují dva námořní kanony Borda a Old Ironside, umístěné na klasických námořních lafetách.
Každý model má také provedení ve dvou velikostech, klasickou velikost a velikost Mini. Hmotnosti jednotlivých zbraní se tak pohybují od 1350 do ústyhodných 7750 gramů.
Od každého z těchto modelů existuje provedení Standard a De Luxe. Vzájemně se liší hlavněmi, které jsou u standardního provedení niklované a u provedení De Luxe zlacené. Lafety standardní verze mají barvu hnědého dřeva, zatímco u provedení De Luxe jsou černě mořené.


Obsáhlý materiál o předovkách od firmy Ardesa vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2223