PEACEMAKER ZA 17 MILIONŮ
Datum: Sunday, 17. October 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Světové zbrojovky vznikají i zanikají. Některé rychleji a některé pomaleji. Jedna z legend, které se ze světa zbraní pomalu vytrácí a nemá už ani původní budovy, ve kterých prožila nejlepší léta, je zbrojovka Colt. Ještě se drží nad vodou, Coltů a jejich klonů je všude plno, ale jinak to jde takříkajíc se svahu.

peacemaker Důkaz, že s tradiční firmou není něco v pořádku, je rozprodej rodinného stříbra. K tomu vlastně došlo, když v roce 1994 firmu Colt ovládli  pánové Donald E. Zilkha a John P. Rigas. Firemní sbírka Coltů (leccos JIŽ dříve firma věnovala muzeím) byla vyčleněna z firmy a stala se majetkem pana Zilkhy jako takový zvláštní bonus. Nyní se sbírka Coltů dostala pod kladívko licitátora. Nedávno se začalo cca 1200 položek této sbírky prodávat u aukční firmy Greg Martin Auctions. Zbraně jdou pod kladívko postupně během letošního roku ve třech částech.


Peacemaker

Největší aukční bombu však letos u Grega nezajistila tovární sbírka Coltů, ale skutečnost, že se současně s ní prodávala jedna menší, ale velmi hodnotná sbírka soukromá, konkrétně 77 vzácných Coltů Bucka Stevense. V tomto souboru bylo několik zbraní, z nichž oči přecházely a jedna, z níž se člověk věci trochu znalý posadí na sedací část těla.
U Grega Martina  se totiž prodával revolver Colt SAA (1873, Peacemaker, Frontier…) s výrobním číslem 1. Ano, úplně první Peacemaker. Úplně první exemplář revolveru, který se stal symbolem amerického Divokého západu a jehož klony a repliky se dodnes vyrábějí hned na několika místech světa. Úplně první exemplář zbraně, která se nesčetněkrát osvědčila. Tato rarita je snad srovnatelná pouze s pistolí Parabellum v ráži 45 ACP, ale je nepochybně mnoho těch, kdo s námi nebudou souhlasit. Co milovník zbraní, to názor.

 
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009. Tam si můžete přečíst úplné znění.

Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2226