Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Současná nabídka vzduchovek Diana


Současná nabídka vzduchovek Diana
Datum: Monday, 18. October 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Rok 2001 byl pro firmu velmi významný, protože na trh uvedla výkonnou vzduchovku model 350 Magnum. Lámací zbraň má úsťovou rychlost střely 360 ms-1 . Výrobce ji označoval za nejvýkonnější vzduchovku na světě. Úsťová energie střely ráže 4,5 mm je 30 J. Střela letí nadzvukovou rychlostí. Napínání mechanismu je pochopitelně úměrné síle pružiny. V dnešní době je značka Diana symbol tradice a solidnosti ve světě, který za poslední léta udělal veliké skoky směrem, který je pro německé výrobce nepříznivý.

diana3 Solidní vzduchovky se před sto lety vyráběly jen v západní a střední Evropě a v USA. Před pár desítkami let se to naučili v jižní Evropě a v posledních dvou desetiletích také v Asii, kde je nejnebezpečnější konkurent produkce turecká. Přesto Diana žije.  Nabídka se snaží oslovit všechny zájemce o vzduchovky s výjimkou vrcholových sportovců. Tohle jsou zbraně pro lidi, kteří chtějí střílet pro zábavu nebo i lovit a trefovat.

Asi nejjednodušší zbraň z celé nabídky představuje osvědčený model 240 Classic. Zbraň je výslovně určena pro mládež a začátečníky. Dvěstěčtyřicítka je lámací vzduchovka se stavitelným hledím a muškou se světlovodným vláknem od firmy Truglo, která dodává velkou část mechanických mířidel pro Diany. Samozřejmostí je, jako ostatně u všech zbraní Diana, automatické zajištění mechanismu při jeho napnutí. Pažba je buková, jednoduchá, bez lícnice, ale velmi elegantní. Energie střely dosahuje 7,5 J.
Pro začátečníky je určen také velmi moderně vyhlížející Panther 21. Panthery byly až do roku 2008 vzduchovky s černými plastovými pažbami, charakteristické moderním agresivním designem v kombinaci s přísnou účelností. Jsou na trhu od roku 2005. Jsou úspěšné a zřejmě právě proto od letošního roku mají už i plastové pažby jiné než černé barvy, konkrétně kamuflážní nástřik (Panther 21 Camo),  barvu military green a povrchovou úpravu v kombinaci bílé a černé, označovanou jako Carbon. Odmyslíme-li tuto pažbu se zdrsněnou pistolovou rukojetí a předpažbím, jakož i s hraněným lučíkem, pak je to vlastně model 240. Jenomže oblečený v nových, rozhodně slušivých šatech. V každém případě i Panther 21 si zachoval nízkou cenu.
Řada černých Pantherů pokračuje elegantními modely řady 31, které představují výkonné vzduchovky, jejichž střely dosahují rychlosti až 300 ms-1. Jejich pažby už nejsou pouze zdrsněné, ale jsou vybaveny klasickou rybinou na předpažbí i pistolové rukojeti.
Panther 31 je klasická lámací vzduchovka se stavitelným hledím i muškou Truglo a možností umístění násuvné montáže. Je dlouhý 1160 mm a hlaveň měří 495 mm. Panther 31 Professional nemá  mechanická mířidla a předpokládá se u něj pouze střelba se zaměřovacím dalekohledem na násuvné montáži. Na přední části hlavně je nástavec, který funguje jako závaží a zbraňuje chvění hlavně. Povrch je zdrsněný s nástřikem, což usnadňuje manipulaci se zbraní a lépe chrání kov.
Od obou Pantherů 31 existují také provedení Compact, která se vyznačují délkou hlavně o deset centimetrů menší než základní provedení.
Vzduchovky řady 34 se od Pantherů 31 liší výhradně materiálem, z něhož je vyrobena pažba. Nejjednodušší je model 34 Classic s bukovou pažbou bez rybin, bez lícnice a se dřevem nevýrazného vzoru. Model 34 Premium již má ořechovou pažbu s lícnicí a pistolová rukojeť i předpažbí jsou zdrsněné rybinou. Obě zbraně jsou deklarovány jako lovecké vzduchovky. Podobně jako u Pantherů existují ještě provedení 34 Classic Professional a verze Compact.
Podobné je spektrum modelů také u super výkonné a proto populární vzduchovky Diana 350 Magnum. I zde jsou nabízeny zbraně s mechanickými i pevnými mířidly, kratší i delší, s lícnicí i bez lícnice. Třistapadesátka je rozhodně jednou z vlajkových lodí firmy, protože její úsťová rychlost střely 380 ms-1   je lákavá..

Diana
Vzduchovka 46 Stutzen má na vzduchovku atypický vzhled

Diana
Detail řezbářské výzdoby pažby této zbraně

Diana
Závěr téže zbraně se odklápí nahoru


Mechanismus řady 350 se ukládá také do černých plastových pažeb, takže vznikly modely Panther 350 Magnum, Panther 350 Maghnum Professional a jejich kompaktní provedení. Jako specialita se dodává vzduchovka 350 Magnum Laminated s pažbou z vrstveného dřeva a model 350 Magnum Superior s pažbou z opravdové kořenovice.
Další lahůdkové Diany jsou určitě zbraně řady 460 Magnum, které se do nabídky dostaly v posledních několika letech. Od předchozích modelů se liší především pevnou hlavní s napínací pákou pod hlavní. Náboj se vkládá do hlavně po otočení posuvného válce. Vzduchovka má dřevěnou pažbu v provedení Monte Carlo, pevnou mušku bez chránítka s výškově i stranově stavitelné hledí. Úsťová rychlost střely činí hezkých 340 ms-1. Zbraně jsou to navíc krásné.
U zbraní této řady výrobce nabízí individuální řezbářskou výzdobu pažby.
Originální a přitom typicky německé provedení vzduchovky je model 46 Stutzen. Zbraň není technicky shodná s předchozím modelem, ačkoli má shodné napínání. Závěr je však výklopný směrem nahoru jako u prastarých flobertkových závěrů Warnant nebo Marlin. Oproti předchozímu modelu je však hlaveň této zbraně o 11 cm kratší a především je celopažbená. Prostě štuc.
Vzduchovky řady 48 mají napínací páku po straně a nabíjejí se po otočení válcového bloku závěru. Jsou zapažbené do dřeva (model 48) nebo do černého plastu (48 Black). Model Black Professional opět nemá mechanická mířidla. Je standardně opatřen odnímatelnou dvojnožkou, kterou je možno aplikovat i na modely s mechanickými mířidly. Úsťová rychlost střely dosahuje 335 ms-1     
Prémiové provedení vzduchovek řady 48 je model 52 Luxus.  Má pažbu z pěkného ořechového dřeva, které je opatřeno skotskou rybinou, nosem předpažbí a čepičkou pistolové rukojeti z tmavého dřeva. Loňská novinka je model 52 Superior, na kterém je použito dřevo z kořenovice. To už je u vzduchovky opravdu pořádný luxus.
Letošní horká novinka jsou vzduchovky 470 TH Targethunter a 56 TH Targethunter. Obě se vyznačují moderní pažbou s výřezem za pistolovou rukojetí a vysokou lícnicí. Zatímco první má napínací páku pod hlavní, druhá má páku postranní. Jsou to vzduchovky nejvyšší třídy, které firma nabízí, ačkoli pažba je buková, budí politura dojem ořechu. U nás se jejich cena pohybuje lehce pod 20 000 Kč.
Vzduchové pistole zbyly v nabídce Diany pouze dvě a vycházejí z osvědčené řady 5. Jsou to lámací vzduchovky 5G a 5G Magnum. Ta první  je poměrně jednoduchá, se stavitelným hledím a výměnnou muškou. Druhá má mířidla opatřena světlovodnými vlákny, na přední části hlavně je nasazeno závaží a úsťová rychlost střely dosahuje 175 ms-1.
V nabídce Diany nenajdete žádné větrovky nebo plynovky, ačkoli se k nim dnes uchyluje řada výrobců v celém světě, kteří pak nemusí řešit problémy s rázem zbraně. Tady se prostě vyrábějí vzduchovky. Podnik pod tlakem španělské a turecké konkurence opustil nejlevnější typy s hladkými hlavněmi. Snaží se zákazníka zaujmout propracovaným designem, vysokými výkony a vynikajícím zpracováním. Každoročně představuje několik novinek, takže vývoj se nezastavuje. Počet zaměstnanců se dnes pohybuje kolem 90, což je cca čtvrtina stavu před třiceti lety.

Diana
Novinka 2009 Panther 21 Camo

Diana
Novinka 2009 model 280Ve Střelecké revui číslo 8/2009 vyšel rozsáhlý článek věnovaný vzduchovkám Diana a historii této zajímavé německé firmy.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2227