GALIL STÁLE AKTUÁLNÍ
Datum: Thursday, 21. October 2010 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Od 50. let minulého století byla ve výzbroji izraelských ozbrojených sil útočná puška FN FAL na náboj ráže 308 Winchester, ale armáda s ní nebyla zcela spokojena. Po šestidenní válce v roce 1967 se začalo uvažovat o její náhradě zbraní v tehdy moderní ráži 223 Remington (5,56x45 NATO).

galil
Do soutěže o novou zbraň byly přihlášeny jen dvě konstrukce. Jednu navrhl Uziel Gal (1923-2002), známý konstruktér proslulého samopalu UZI. Autorem druhé zbraně byl jeho nadřízený Israel Galili (1923-1995), jemuž ruští autoři dodnes říkají Israil Balašnikov a méně známý konstruktér Yaacov Lior (Jakov Lior).

Galiliho zbraň, která byla nakonec přijata, zjevně vychází z konstrukce Michaila Kalašnikova a možná právě proto se výtečně osvědčila. Galili a jeho spolupracovník při své práci vycházeli z finské verze Kalašnikova, známé jako RK 62.
Při konstrukci zbraně se kladl důraz na její odolnost a robustnost. Předpokládalo se, že bude používána v extrémně prašném prostředí. Zbraň byla už na počátku k dispozici v klasickém provedení útočné pušky AR bez nosné rukojeti a dvojnožky, dále v provedení ARM, které je současně použitelné i jako lehký kulomet a je proto opatřeno dvojnožkou a nosnou rukojetí. Odnímatelná dvojnožka je současně použitelná ke stříhání drátěných překážek.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2010. Tam si můžete přečíst kompletní znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2230