MAHARADŽŮV DVOJÁK
Datum: Saturday, 06. November 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Britské puškařství druhé poloviny 19. století mělo po světě vynikající zvuk. Věhlasné britské firmy zásobovaly luxusními a vysoce kvalitními zbraněmi celý svět, ale především domácí lovce, kteří do celého světa vyjížděli. Do Indie, Afriky i severní Ameriky a Austrálie. Britové se velmi významně podíleli na vývoji a objevech konstrukčních řešení, která dosud zná a používá celý svět. Pojmy jako závěr Purdey, anglický závěr, lankasterka, hammerlesska, Scottova temenní klička, zámky Holland&Holland, Greener a řadu dalších známe snad my všichni, kdo se zabýváme zbraněmi.

maharadza Někde za těmito věhlasnými jmény zůstává ukryt puškař Alexander Henry (1819-1894). Toho pána v dějinách palných zbraní paradoxně poněkud zakrývá muž osobně více méně neúspěšný, jménem Benjamin Tyler Henry, který však stál za úspěchem amerických pákových opakovaček systému Henry a později Winchester. Z toho úspěchu však paradoxně nic moc neměl. Na Alexandera Henryho tak zbylo ze slávy jen nemnoho. Možná proto, že nepůsobil v Londýně, ale ve skotském Edinburghu. A přitom i on svými vynálezy ovlivnil svět. Je jedno, zda pozitivně nebo negativně.
Od roku 1836 se učil u firmy Elsworth Mortimer, kde byl od roku 1852 vedoucí výroby, ale v roce 1853 se v Edinburghu udělal pro sebe. Nejpozději od roku 1868 měl v Londýně agenta a od roku 1881 pobočku.

Dvoják Henry

Do povědomí milovníků vojenské historie pronikl díky svému patentu na drážkování hlavní.z roku 1860, který byl roku 1871 aplikován na zadovku s blokovým závěrěm Friedricha Martiniho, zavedenou v britské armádě jako Martini Henry. V té době měl v Londýně i podnik na výrobu drážkovaných hlavní, které dodával i jiným puškařům.


Fotogragfie této zbraně laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historice v Mnichově.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2009. Tam si také můžete přečíst plné znění a prohlédnout obrázky.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2239