ŠAVLE DVOU CÍSAŘŮ
Datum: Tuesday, 09. November 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


V roce 1855 zařadilo Rakousko do služby goletu Saida. Byla to chlouba rakouského námořnictva, pojmenovaná podle města Saidy v Libanonu, kde se vyznamenali rakouští námořníci. Šlo o dvojstěžník bez parního pohonu s osmi děly. Této lodi se v březnu roku 1858 stala nemilá příhoda, když uvázla na mělčině u řeckého přístavu Pireus.

svale-dvou-cisaru
Saidě přispěchala na pomoc britská parní korveta Desperate, které velel commander Robert George Craigie a dokázala ji z mělčiny pomocí kotevního řetězu uvolnit.
O Habsburcích se u nás píše jako o nevděčnících, ale zde se hned dva vysoce postavení členové rodu ukázali jako lidé, kteří umějí alespoň poděkovat. A doklady o jejich poděkování se dochovaly do našich dob.

Šavle pro kapitána
Commander Craigie, šlechtic pocházející z námořnické rodiny z Orknejských ostrovů, dostal za záchranu lodi opravdu luxusní šavli, která se nedávno opět  objevila na veřejnosti. Je dlouhá 88 cm. Zbraň je svými tvary nejvíce podobná šavli pro důstojníky námořnictva vz.1850. Podobně jako ona má čepel s oblým hřbetem a perem. Čepel není damašková, jak by se dalo očekávat, ale ocelová. Větší část jejího povrchu je zdobená leptem. Na pravé straně najdeme kombinaci rostlinných motivů a motivů námořnických (trojzubec), ale dominuje zde především první a delší část věnovacího nápisu:
„Dem Herrn Comander R.G. Craigie Commandant Königl: Grossbr: Majestät Schrauben-Corvette Desperate in dankbarer Anerkennung für die der österreichischen Goelette Saida geleistete Hülfe". Na levé straně čepele je mezi trofejemi a rostlinnými motivy dokončení věnovacího nápisu "Franz Joseph der 1te Kaiser von Österreich". Vlastně je zde vypsán celý příběh této zbraně nebo spíše důvod, proč vznikla.


Šavle


Pan Ohligs
Na rikasu čepele je také signatura dodavatele zbraně "B.W. Ohligs-Haussmann k.k. Hof - Waffen-Fabrikant in Wien" a na čepeli ražená a mosazí vyložená značka se slovem IMPROVED. Přiznejme si, že o této firmě nevíme mnoho, ačkoli s jejími výrobky se poměrně často setkáváme. Především se nejednalo o klasickou dílnu, zaměřenou na výrobu jednoho druhu zboží.
Pana Bernharda W. Ohligse uvádí světový seznam puškařů Eugena Heera ve Vídni kolem roku 1863, ale od jinud víme, že zde jako majitel továrny na zbraně a obchodník vystupoval již před rokem 1848. Zbraně vyráběl a také obchodoval s výrobky, které nakoupil od jiných výrobců. Jeho prodejna ležela na adrese Tiefer Graben 165, v prvním patře. 

Snímky zbraně laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historica v Mnichově.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2010. Tam si také můžete přečíst úplné znění.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2242