KAPESNÍ  ÚSPĚCH
Datum: Sunday, 14. November 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


První revolvery Smith&Wesson měly hlaveň, která se při vybíjení a nabíjení odklápěla nahoru. A byly to kapesní revolvery, určené pro náboje ráže 22 Short. Evidentně nešlo o zrovna nejlepší řešení, ale udrželo se dlouho, dokud ctěná firma neměla na poli zezadu nabíjených revolverů konkurenci.

sw-kapesní Když se tato konkurence po vypršení patentu Rollina Whita v roce 1869 objevila, přišla firma Smith&Wesson s hlavní a válcem, které se sklápěly dolů (model No.3). Vynikající řešení, které tehdy dostačovalo pro všechny revolverové ráže, které byly k dispozici. Na revolvery extrémních ráží tehdy ještě nebyl čas.
Nové řešení se nejprve uplatňovalo u zbraní služebního charakteru, z nichž nejvíc se prodalo do Ruska. Záhy se však uplatnilo také u revolverů kapesních, protože na tento systém firma překonstruovala nejprve své starší revolvery modelů 1 a 1 ½. Ale příliš se to neujalo a prodeje přeonačených kapesních revolverů firmy Smith&Wesson šly dolů.  A tak od roku 1874 začaly práce na novém kapesním revolveru, který se objevil na trhu v březnu 1876. Byla to zmenšenina proslulého ruského modelu revolveru Smith&Wesson, ale v ráži 38, označovaná jako Baby Russian nebo 38 Single Action. Tato zbraň, která byla v roce 1877 překonstruována, pak vydržela v nabídce až do roku 1891 a vznikla také verze v ráži 32, která se vyráběla až do roku 1892

kapesní

Dvojčinný do kapsy
V roce 1880 nastal i u firmy Smith&Wesson čas, aby vstoupila na trh obranných revolverů s dvojčinným mechanismem. Dvojčinný mechanismus nepochybně vyhovoval řadě občanů, kteří nebyli profesionálními střelci ani vojáky a chtěli mít po ruce zbraň, u které stačilo jen mačkat spoušť. A tak přišel v letech 1879-1880 na konstrukčních prknech a ve vývojových dílnách na svět revolver Smith&Wesson model 1880 neboli 38 Double Action.  

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2010. Tam si také můžete přečíst úplné znění a prohlédnout obrázky.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2247