Za Hubertem Uselem
Datum: Tuesday, 16. November 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Dne 14. ledna 2010 zemřel nečekaně konstruktér Hubert Usel (1926-2010). Byl to rakouský vynálezce, který svého času proslul jako konstruktér elektricky odpalovaného beznábojnicového střeliva ráže 5,7 mm UCC Voere. Zkratka UCC je v tomto případě vysvětlována jako Usel caseles cartridge. Náboj ve své definitivní podobě přišel na svět počátkem 90. let minulého století  a evropské veřejnosti byl představen v roce 1991 na veletrhu IWA.  

usel Jde o jeden z produktů snah ze 70. a hlavně 80. let, kdy se konstruktéři palných zbraní a nábojů ve svatém nadšení pokoušeli vyřadit ze hry, zejména ve služebních zbraních, nábojnice. Nejdále tehdy dospěl německý projekt náboje pro útočnou pušku G11, ale ten skončil s německým sjednocením, když byly potřeba peníze na sanaci bývalé NDR. Na rozdíl od vojenských nábojů, Uselův náboj se alespoň dočkal reálného zavedení a sériové výroby pro něj určené zbraně.
Hubert Usel pracoval na konstrukci svého náboje dvacet let, takže práce začaly někdy na počátku 70. let 20. století. Jako pohonnou hmotu pro svůj náboj použil lisovanou nitrocelulózu. Válec ze slisované nitrocelulózy je dlouhý 25,9 mm a má průměr 9 mm. V jeho spodní části je po obvodu vytahovací drážka o šíři 3,7 a hloubce 1,35 mm. Slisovaná nitrocelulóza není kompaktní, ale její struktura je porézní. To umožňuje  její pravidelné odhořívání při výstřelu. Póry jsou na povrchu uzavřeny, aby do náboje nevnikala vlhkost nebo olej. Povrch působí při dotyku namydleným dojmem. Střela vyčnívá z lisované hmoty asi polovinou své celkové délky. 

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2010. Tam si také můžete přečíst úplné znění.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2249