Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - ODSTŘELOVAČKA Z PYRENEJÍ


ODSTŘELOVAČKA Z PYRENEJÍ
Datum: Saturday, 27. November 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Odstřelovačky jsou dnes módní záležitost. A také potřebná záležitost, protože vedle nepočetných specielních jednotek se jimi stále více vybavují i běžné vojenské jednotky. Nezanedbatelná poptávka vychází také ze strany sportovních střelců a možná též sběratelů.

unique-alpine
Odstřelovačka TPG-1 (Taktische Prazisions-Gewehr) má za sebou bohatou historii.  Lépe řečeno bohatou historii a dlouhou cestu má za sebou jméno firmy, která ji vyrábí.

Zbraně pod obchodním názvem Unique vyráběla zbrojovka Manufacture d´Armes des Pyrenées Francaises, která sídlila v Hendaye v Pyrenejích u španělsko-francouzské hranice. Firma byla založena roku 1923 a zanikla zřejmě v roce 2002, když místní banka zastavila její financování. Původně nesly název Unique samonabíjecí pistole a jednu dobu také lovecké kulovnice, ale to už je opravdu dávno.
Po pyrenejském podniku zbyl název a mimo jiné odstřelovačka T-GC, jejíž vývoj pokračoval. Na rozdíl od jiných výrobků zkrachovalého podniku, tato zbraň byla úspěšná, neboť se dostala do výzbroje francouzského četnictva, letectva, námořnictva a kolem tisíce kusů se prodalo v Německu. Pro část zbrojovky se proto našel investor z oboru leteckého průmyslu, který převzal značku Unique a několik patentů, týkajících se odstřelovačky. Firma se dnes jmenuje Unique Alpine a sídlí v německém Erdingu. Němčina je také firemní řeč. Zbraň se jmenuje TPG 1.

Produkt globalizace
Zbraň je ukázkou fungování mezinárodní dělby práce nebo moderněji řečeno globalizace. Prostě jednotlivé části zbraně dělá ten, kdo je umí vyrobit nejlépe a nejlevněji.
Ve Švýcarsku se pod značkou CrossTech vyrábí pažba včetně botky a stavitelné lícnice. Základní materiál pro výrobu pažby a jejích součástí je hliník, na který je nanesena povrchová úprava, odolná vůči poškrábání, případně jsou na něj nastříknuty plastové části pažby. Plastová vrstva, silná jen několik milimetrů, je odolná vůči atmosférickým vlivům, mechanickému poškození i vůči konzervačním činidlům, se kterými může zbraň přijít za provozu do kontaktu. Výrobce konstatuje, že pažba spojuje pozitivní vlastnosti hliníku s pozitivními vlastnostmi plastu.
Délka pažby je stavitelná, stejně jako je výškově stavitelná botka. Obojí se reguluje točítky. Botka pochází pro změnu od firmy Hämmerli. Stavitelná je pochopitelně také lícnice, a to jak její výška, tak sklon. Ze zadní části hlaviště pažby vystupuje třetí opěrná nožka nebo chceme-li opěra.
Pistolová rukojeť má povrch z mírně porézní, výrazně zdrsněné umělé hmoty, takže zaručuje jistý úchop, který je umocněn ještě kruhovým otvorem v pažbě za rukojetí. Podobně je upravena nástřikem plastu ve formě také většina plochy předpažbí. Chcete-li jinou barvu nástřiku než je základ, je to možné. Podnik nabízí vedle černé také dvě kamuflážní provedení a čtyři pastelové barvy, takže zbraň může být opravdu výrazná a “politicky korektní” tam, kde nemají vojenské barvy rádi.


Unique Alpine
Detail pažby


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2260