Lefoška puškaře Baslera
Datum: Tuesday, 30. November 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Jeden z našich čtenářů nám před časem zaslal dotaz na zbraň českého puškaře.

"Prosím o určení zbraně, jejíž fotografie posílám.
Jediné značení je na liště. Zbytky zlacených liter bylo možné pod různým úhlem světla identifikovat snad jako B.BESLER AUS PILZEN. Na předpažbí na spodní straně je číslo 41.
Jméno jsem marně hledal v mně dostupné literatuře. Podobnou zbraň jste uvedli před lety ve Střelecké Revui - aukční prodeje v Anglii, ale to je
jen stejný typ Lefaucheux, ale kdo je B.Besler? Puškař, prodejce či na objednávku majitel zbraně?"


Vaše zbraň bývala pěknou ukázkou dvojky systému Lefaucheux z doby slávy tohoto systému. Vznikla zřejmě v 70.letech 19.století. Je opatřena závěrem Roux, který v tomto období u lefošek používala řada dobrých českých puškařů, například Matyáš Mach v Karlíně.
Celoplošná (byť ne příliš honosná) rytecká výzdoba v kombinaci se zlatem dokládá, že ten, kdo si ji objednal, neměl hluboko do kapsy. Odhaduji, že zbraň směřovala do občanských a nikoli šlechtických kruhů, neboť na obrázcích není medailonek pro erb majitele, ale zde jen o spekulaci. O opaku svědčí číslo 41 na pažbě, které zřejmě dokládá číslo zbraně v rámci nějaké zbrojnice.
Zbraň má za sebou dlouhodobé uložení ve vlhkém prostředí, které způsobilo plošnou korozi. Ta se nejvíce podepsala na přední části hlavňového svazku a výrazně poškodila také rytiny.
Na zbrani se podepsal také „umělec“, který ji zbavoval koroze. Při tom vzala za své i značná část zlacení signatury. Politura pažby vypadá na snímcích jako nepůvodní.
Puškaře s příjmením Besler v Plzni neznáme, ale působili zde puškaři s příjmením Basler. Domníváme se proto, že signatura patří jednomu z nich.
Vladimír Dolínek uvádí ve své knize Čeští puškaři, že Jan Basler je v Plzni připomínán v roce 1848, kdy vyráběl pušky pro tamní Národní gardu a existují od něj signované perkusní zbraně z 50.-60.let 19.století. Je možné, ale rozhodně to není prokázáno, že tento puškař je totožný s Janem Baslerem, který v roce 1860 pracoval v USA a inzeroval v krajanských novinách Slowan Amerikánský.
Domnívám se, že zbraň vyrobil právě tento puškař a první písmeno signatury je "J" a signatura zněla "J.BASLER IN PILSEN".
V roce 1897 je v Plzni připomínám puškař Gustav Basler.
Kolem poloviny 19.století působil K.Basler v Rokycanech a další puškař s příjmením Basler (křestní jméno nebo iniciála nejsou známy) v Kadani. Baslerové byli zřejmě západočeskou puškařskou rodinou.

Basler


Basler


Basler

Basler

Basler

Basler

Basler


Basler


Basler


Basler

Basler


Basler

Basler

Basler

Basler


Basler


Basler
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2263