LUXUSNÍ CENTENNIAL
Datum: Tuesday, 14. December 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


V padesátých letech minulého století se už život v Americe dávno vzpamatoval z II. světové války a také (což bylo možná podstatnější) z důsledků velké hospodářské krize, která zemi a celý svět sežehla v letech 1929-1933. V tomto blahodárném období studené války, konkrétně v roce 1953, když u nás úspěchy socialismu vedly k totálnímu státnímu bankrotu (měnová reforma), přišla zbrojovka Smith & Wesson s novým obranným revolverem.

centennial Tato zbraň nahradila zastaralý sebeobranný revolver Safety Hammerless, opatřený sklopnou hlavní a, jak již z názvu vyplývá, s vnitřním kladívkem, který se vyráběl v letech 1887-1940. Za vznikem této nové zbraně prý podle legendy stál vynikající americký střelec (a instruktor střelby operativců OSS) plukovník Rex Applegate, jenž byl při jakési patálii v Mexiku napaden Mexičanem s mačetou, kterého nezastavilo ani pět výstřelů z revolveru Safety Hammerless.
Poté, co se Applegate navrátil do USA, došlápl si na vedení firmy Smith & Wesson, kterému navrhl, aby mechanismus s vnitřním kladívkem nechalo zkombinovat se silným uzavřeným rámem revolveru Chiefs Special s výklopným válcem. Zkrátka chtěl, aby vznikl nový kapesní revolver se skrytým kohoutem, v němž by se dal použít náboj ráže 38 Special. I stalo se a vznikl pětiranový revolver, který se v našem bouřlivém a inovacemi hýřícím světě vyrábí dodnes, tedy ještě po 56 letech. V letech 1974-1991 se však nevyráběl, takže zas takový rekordman to není.Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění.


Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2277