REVOLVER Z WHITNEYVILLE     
Datum: Thursday, 16. December 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Méně známé americké revolvery, to je materiál na tlusté knihy. Všichni, kdo máme rádi zbraně z dob Divokého západu a poněkud civilizovanějšího východního pobřeží, tušíme a víme, že na trhu revolverů se v Americe nepohybovali jen pánové (firmy) Colt, Remington nebo Smith&Wesson. Existovala dlouhá řada menších výrobců, kteří se svými konstrukcemi neuspěli nebo zapadli do zapomnění prostě proto, že jen kopírovali to, co vymysleli jiní. Mezi firmy, které se nikdy nedostaly tak úplně na výsluní, ale dlouhou dobu se držely někde v pozadí, patřil podnik Eli Whitneyho.

whitneyville

Ze starších čísel Střelecké revue víme, že Eli Whitney (1765-1825/26) působil v New Haven v Connecticuttu. Patřil k významným americkým odborníkům na zbraně. Jeho firma Whitney Armory je připomínána v letech 1798-1888. Stála blízko New Haven a tomu místu se později žačalo říkat Whitneyville. Podnik vyráběl zbraně různých cizích i vlastních konstrukcí pro americkou vládu i civilní trh. Co si kdo objednal, to vyrobil. Žádný ohromující nápad se zde však nekonal.

Whitney

Jeho synovec Eli Whitney Blake  je připomínán od roku 1826, kdy od strýce, jenž měl vlastní děti, převzal firmu spolu se svým bratrem Philosem Blakem. Od roku 1841 nebo 1842 vede mladší Whitney firmu sám. Proslul jako výrobce Coltových revolverů Walker. Jeho výrobní kapacita prostě byla ve správnou chvíli k dispozici a tak vlastně napomohl Coltovi k návratu do zbrojního podnikání (víc ve Střelecké revui 9/2009). Kdyby tehdy nebyl k dispozici Whitney, vyrobil by revolvery někdo jiný. A nebo taky ne.
Sortiment firmy byl i za mladšího Whitneyho velmi rozmanitý. Vyráběly se zde perkusní revolvery, předovky pro armádu i civilisty a také první zadovky. Někdy ve vlastní režii a jindy na něčí zakázku.Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2010. Tam si také můžete přečíst úplné zění a prohlédnout obrázky.

Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2279