BRITSKÁ PEPŘENKA
Datum: Monday, 27. December 2010 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Hledání ideální zbraně k sebeobraně je proces, jenž je stár pomalu tak jako lidstvo samo. Předpokládejme, že i naši předci vedli večer při ohýnku spory o to, zda je na mamuta lepší oštěp nebo sekyra či sekeromlat. Nejinak je tomu u palných zbraní a zvlášť u těch, které může civilista strčit do kapsy a skrytě nosit. Křesadlové a perkusní pistolky známe. Mívaly jednu nebo dvě hlavně, zřídka víc. Jenomže řádný občan (nebo řádný neřád) se chtěl cítit stále bezpečněji a požadoval těch hlavní víc. Čím víc hlavní k dispozici, tím bezpečnější.

peprenka-clarke Pistole s pevnými hlavňovými svazky, které se neotáčely, mohly nabídnout rozumné čtyři hlavně. Víc bylo hodně, zbraň by byla prakticky nepoužitelná a především nenositelná. Dál se mohlo jít jen cestou zmenšování ráže, což nešlo činit do nekonečna. Pak přišla myšlenka spojit hlavně do otočného svazku. To znamenalo, že nové zbrani stačil jeden spoušťový a bicí mechanismus pro všechny hlavně, které se ke kohoutu postupně dostávaly otáčením. A tak vlastně vznikla pepřenka, tedy pistole, která je opatřena svazkem otočných hlavní (nejčastěji 4, 5, 6 a někdy i mnohem víc) a jedním spoušťovým a bicím mechanismem. První pepřenky byly křesadlové, ale zlatou éru pepřenek představuje doba perkusních zbraní.

Pepřenka Clarke


Klasické perkusní pepřenky měly buď vnější kohout, který ležel v zásadě vodorovně a zvedal se až před výstřelem při stlačení spouště nebo byl tento kohout skryt dole pod prstencovou spouští. V každém případě tedy kohout nepřekážel při tasení zbraně z pouzdra nebo kapsy.  Problém byl poměrně těžký svazek hlavní, ale při jejich rozumném počtu to nebyl problém nijak zásadní.

    
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2010. Tam si můžete přečíst úplné znění a prohlédnout včechny obrázky-

Pepřenka W.Clarke:

Délka hlavní   72 mm
Celková délka 185 mm
Počet hlavní 6
Ráž 9,5 mm

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2286