Kulovnice chrudimského puškaře
Datum: Thursday, 30. December 2010 @ 07:00:00 CET
Téma: Články


Pro pana krále.

Ve 47. aukci firmy Hermann-Historica zastupovalo naši zemi město Chrudim, respektive tamní puškař Antonín Danielovský (Danielovsky).

U Hermannů se prodávala jeho bohatě zdobená perkusní kulovnice, datovaná přibližně do roku 1850. To by nebylo nic překvapujícího, kdyby se na zbrani nenacházel erb würtemberského královského rodu. Aukční katalog zbraň připisuje králi Vilému I. württemberskému (nar.1781, vládl 1816-1864), který byl vyhlášeným myslivcem, ale také reformátorem würtemberského zemědělství.

Jeho vztah k tehdejšímu rakouskému soustátí byl zřejmě pozitivní, protože již roku 1800 za napoleonských válek jako dobrovolník vstoupil na krátkou dobu do rakouské armády.

Nejsme informováni o tom, že by Danielovský byl královským dodavatelem. Musíme spíše předpokládat, že se zbraň do královské zbrojnice dostala jako dar, neboť Danielovský dodával zbraně nejen do měšťanského prostředí, ale také Auerspergům na Slatiňany i Kinským do nedalekého Heřmanova Městce. Nemůžeme vyloučit ani zbraň coby suvenýr, protože v blízkých Pardubicích se od roku 1841 každoročně konaly parforsní hony (při nich se ovšem palné zbraně neužívaly), na které se sjížděla aristokratická smetánka z celé střední Evropy.

Královská kulovnice se prodala za rovných 6 000 eur.

Obrázky zveřejňujeme s laskavým svolením firmy Hermann-Historica.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2287