Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Střelba u rozhlasu


Střelba u rozhlasu
Datum: Thursday, 21. March 2002 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


U pražského rozhlasu na Vinohradské třídě se v minulém století pořádně střílelo nejméně dvakrát.

Poprvé od 5. května 1945 asi do 8.května a podruhé 21.srpna 1968, když si bratr z východu přijel zopakovat osvobození.
Nahrávky ze srpna 1968 se střelbou, která rušila vysílání, vyšly někdy počátkem 90.let na gramofonové desce. Mám ji pro jistotu doma.
Za nahrávkami rozhlasu z období 1939-1945 jsem vyjel včera do archívu Českého rozhlasu. Hledám tiž zvukový doprovod pro připravovanou výstavu našeho muzea s pracovním názvem Pod ochranou Říše. Začal jsem Mnichovem v roce 1938. Projevů našich státníků k tomuto dějinnému bodu je zde kupodivu dost. Politici žvanili a žvanili a dělali si alibi. Jen armádní generál Jan Syrový, dojatý, mnohonásobně zrazený, řekl, co si o tom skutečně myslí. Třeba o Angličanech, Francouzích, bratrech Polácích a Maďarech.
Vyslechl jsem si také projev presidenta Beneše k našim vojákům v Anglii někdy z poloviny roku 1941. Tento decentní diplomat to vzal pěkně po vojensku a povzbuzoval naše lidi k boji.
Hrůzné bylo poslouchat německého hlasatele, který stručně oznamoval vyhlazení Lidic. Druhý pacholek v jiném záznamu nezúčastněně četl jména popravených za heydrichiády. Z toho jde mráz po zádech.
Ale k té střelbě u rozhlasu. Mají tu také záznamy z 5. května 1945, kdy se v budově rozhlasu střílelo a současně vysílalo-volalo zoufale o pomoc. Hlasatelé do toho volání o pomoc dávali všechno. Ostatně šlo jim o život a s nimi desítkám a stovkám dalších lidí. Je to z těch pásků doslova cítit.

Záznamy z Archívu ČRo včetně těch válečných může po podání žádosti studovat každý a dokonce je možno požádat i o jejich kopie. Už jen samotné studium-poslech ovšem stojí peníze (100 Kč na hodinu) a ceny pořízených kopií jsou smluvní. V každém případě zajímavých věcí tam mají dost.
Archiv má prezentaci na stránce českého rozhlasu na adrese http://www-ext.rozhlas.cz/informace/archivcro.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=229