Revolvery pánů Lebedy a Hojného
Datum: Monday, 10. January 2011 @ 12:00:00 CET
Téma: Články


Oproti svým konkurentům v Belgii či Německu a Francii vyráběli naši puškaři nemnoho revolverů systému Lefaucheux, ale občas se nějaký objeví.

Před nějakým časem, ve 43. aukci firmy Hermann-Historica se dražila sbírka zbraní na náboje Lefaucheux, v převážné většině revolverů. Objevily se tam i dvě zbraně, signované českými výrobci.

Tou první zbraní byl revolver od firmy Lebeda v Praze z doby kolem roku 1860. Šestikomorová zbraň ráže 11 mm a délky 28 cm je nejspíše zbraní, určenou pro služební účely. Na hlavni je revolver signován A.V.Lebeda a Prague.

Zbraň byla nabízena za 750 euro a prodala se za 850.Další zajímavou zbraň v této aukci nabízenou vyrobil Jan Hojný ze Smiřic někdy kolem roku 1870. Nebo ji alespoň signoval, protože zbraň náramně připomíná luxusnější lefošáky z belgických katalogů.

Šestikomorový revolverek je dlouhý 18,5 cm a ráže není uvedena. Na hlavni se nachází signatura J.Hojny in Smiric. O puškařích Hojných se v našich časopisech již několikráte psalo, takže nebudu nosit dřevo do lesa.Hojného revolver byl nabízen za 250 euro a neprodal se.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2295