Proč je důležité míti Janečka
Datum: Monday, 14. February 2011 @ 15:43:55 CET
Téma: Články


Řeč je o knize "František Janeček - motocyklový král", která si přes motocyklisticky znějící název nepochybně zaslouží zmínku na stránkách věnovaných zbraním.

Čtenáři G-I jistě dobře vědí, že i když je dnes Ing. František Janeček (1878-1941) skutečně známý především díky motorkám Jawa, značnou část svého bohatého tvůrčího života věnoval konstruování a vyrábění zbraní. A jelikož kniha autorského tria Daniel Povolný, Vladimír Souček a Radomír Zavadil pod vedením prvního z nich je dosud nejúplnějším a bezkonkurenčně nejobsáhlejším Janečkovým životopisem, je nasnadě, že právě zbraním je v ní věnována opravdu velká pozornost.

O čem všem se zde dočteme: Začíná se odstředivým minometem a odstředivými zapalovači z dob první světové války. Obsáhle je pojednáno o ručních a puškových granátech a příslušných granátometech. Pak tu máme podrobný přehled "hrátek" Janečkovy firmy s adaptací kulometů Schwarzlose na náboj 7,92 mm Mauser. Zapomenuto není ani na výrobu vojenské pyrotechniky. Dále se kniha věnuje bohatému janečkovském vývoji: velkorážových kulometů, automatických pušek, lehkého kulometu, hydraulické palné zbraně, hydraulicky iniciované nášlapné miny, letecké pumy nebo dělové střely, nejrůznější munice včetně protipancéřových střel, plynového minometu a samozřejmě poměrně věhlasných protitankových pušek s konvergenčním hlavňovým nástavcem (plus příslušné speciální munice). Tato část končí - a současně vrcholí - příběhem tzv. Littlejohnového adaptéru (a střel APCNR), který se za druhé světové války dočkal uplatnění v britské armádě.

Zbraním firmy Ing. F. Janeček se sice v minulosti věnovalo už vícero autorů (a mnohem víc si jich na toto mimořádně zajímavé téma brousilo a brousí zuby), nicméně takto komplexně, navíc s mnoha zcela novými poznatky, to zatím nikdo jiný ani zdaleka nesepsal, popřípadě neposkládal. Skládáním narážím na skutečnost, že některé zbraňové pasáže se nevyhnutelně opírají o již publikované knižní stati (čímž samozřejmě míníme v prvé řadě nepřekonatelného Šádu) či odborné články (jmenovitě zejména Ing. Jiřího Fencla, který se o zbraně firmy Janeček dlouhodobě zajímá).

Zvláštní zmínku zaslouží, že v knize byly využity rovněž připomínky skvělého odborníka dr. Vladimíra Karlického, který se v posledních letech svého života velmi vážně zaobíral myšlenkou na sepsání historie "Janečkárny". A jelikož to byl opravdu grand, neváhal se o své informace podělit s Danielem Povolným.

Anotaci knihy a náhled její obálky najdete například zde.

A ještě doplňující informace: Pokud se nestane něco nepředvídatelného, křest knihy by měl proběhnout 24. března 2011 v nově otevřeném Národním technickém muzeu, mj. za přítomnosti vnuka Františka Janečka. Podrobnosti na G-I ještě upřesníme.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2319