Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Belgická dvojka pro budapešťský závod Jana Novotného


Belgická dvojka pro budapešťský závod Jana Novotného
Datum: Tuesday, 15. February 2011 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Před časem přišel do poradny Střelecké revue e-mailem dotaz s obrázky. Vyklubala se z něj zajímavá zbraň.

Dotaz zněl:

Zdravim Vas.
Pan Balcar ma odkazal na Vas,s prosbou o pomoc,pri identifikovani zbrane,ktoru sme zdedili po dedovi.Zaujimame sa o jej povod,pretoze v rodine koluju historky,zeby mohlo ist o zbran z arzenalu rakusko uhorskej panovnickej rodiny.

V prilohe vam zasielam niekolko zaberov detailov zbrane o ktorych si myslim,zeby mohli pomoct identifikovat jej povod a historiu.

Vopred vam dakujem a budem velmi vdacny,ak budete ochotny k tomu nieco napisat.


Čtenáři jsem odpověděl na stránkách SR:

Signatura vaší zbraně dokládá, že byla vyrobena firmou Francois Thirifay v belgickém Lutychu (Liége) přímo pro budapešťskou pobočku pražské firmy Jan Nowotný. Belgičtí výrobci produkovali své zbraně pod svým jménem či značkou i pod značkami jiných firem. Zřídka se však na zbrani vedle sebe objevují údaje o tom, kým a pro koho byla zbraň vyrobena. Navíc zbraní se signaturou budapešťské pobočky Novotného závodu se nevyskytuje zdaleka tolik jako zbraní se signaturou jeho podniku pražského.

Pravděpodobnost, že zbraň pochází z arzenálu někoho z habsburského rodu je však rovna nule. Rozhodně ji nevlastnil žádný Habsburk v době, kdy tento rod vládl v Rakousku-Uhersku. Zbraň totiž byla vyrobena nejdříve v roce 1924, což dokládají belgické zkušební značky na ní použité. V Budapešti byla zbraň přezkoušena v roce 1925, takže dobu její výroby můžeme datovat do let 1924-1925.

Jde o zbraň slušné, nikoli však vynikající kvality. Systém Anson-Deeley se v období mezi světovými válkami používal u zbraní střední kategorie.


Obrázky zbraně jsou zde:
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2320