KLASIKA MP 40
Datum: Tuesday, 22. February 2011 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Německé samopaly MP 40 patří k symbolům II. světové války. Ve většině válečných filmů jsou jimi vyzbrojeni němečtí vojáci a v řadě filmů východní provenience také četní partyzáni. Někde mají Němci výhradně tyto samopaly. Množství těchto zbraní, které bylo vyrobeno, by však určitě všechny německé vojáky neuspokojilo, takže realita byla taková, že až do konce II. světové války byla většina německých vojáků vyzbrojena opakovačkami Mauser 98k. Ale protože válečné filmy sleduje víc lidí než kolik jich čte zbraňařskou literaturu, zůstane tato charakteristická a snadno identifikovatelná zbraň i nadále jedním ze symbolů této války.

Jde o plně automatickou zbraň v ráži 9 mm Luger, určenou k ničení menších cílů na vzdálenost do100 metrů a větších cílů do 200 metrů.
Hlaveň samopalu je při výstřelu pevná, nad ústím hlavě je umístěna muška s chránítkem, na ústí  je bakelitové chránítko ústí, které patří k nejzranitelnějším částem zbraně. Dole pod hlavní se nachází kovová lišta, která brání poškození hlavně při střelbě s opěrou ze zákopů, oken nebo obrněných vozidel. Zpětnému pohybu zbraně při této střelbě brání výčnělek na této liště.
Šachta zásobníku je upevněna na pouzdru závěru zespoda, podle jejího provedení mimo jiné rozeznáváme jednotlivé varianty. V její zadní části nahoře je pojistka zásobníku.
Zásobník je rovný, schránkový, dvojřadý a lze do něj nabít 32 nábojů.
Na pouzdru závěru je umístěno hledí, složené z jednoho pevného zářezu a jednoho sklopného plátku. Vyhazovací okénko je na pravé straně pouzdra závěru, které je i se závěrem uloženo v bakelitovém pažbení (předpažbí). Hlaviště pažby je u této zbraně nahrazeno ramenní opěrkou, která se sklápí a vyklápí po stlačení tlačítka, umístěného vlevo v zadní části těla zbraně. Ramenní opěrka je kovová, sklápí se pod předpažbí.
Dobová instrukční příručka praví, že na kratší vzdálenosti je z této zbraně možno střílet bez ramenní opěrky, na delší s ramenní opěrkou. Ve válečných filmech se opěrka nepoužívá v 99% případů.
Závěr zbraně je dynamický, k odpálení nábojnice dojde v přední poloze závěru, který je potom vržen tlakem spalných plynů směrem vzad. Závěr se brzdí vlivem teleskopické pružiny, kterou postupně stlačuje. Poté je opět pružinou vržen vpřed. To se opakuje, dokud je stlačena spoušť a v zásobníku jsou náboje.
Zbraň nemá pojistku, závěr v zadní poloze lze jeho klikou zachytit do výřezu v pouzdru závěru. Zbraň střílí pouze dávkou.
Samopal se při střelbě držel pravou rukou za pažbičku a levou za horní část šachty zásobníku. Držení za zásobník, jakož i mlácení zásobníkem o zem při plížení se úzkostlivě nedoporučovalo. Zbrani se vytýkala citlivost na znečištění mechanismu, což bylo nepříjemné zvláště v podmínkách východní fronty.
Ke zbrani patřil nosný řemen, šest zásobníků se sumkou, plnička zásobníků a úsťová krytka.
Samopal MP 40 byl vyvinut ve firmě Erma (Erfurter Maschinenfabrik) a jeho bezprostředním předchůdcem byl samopal MP 38, který je od něj snadno odlišitelný díky podélným frézovaným drážkám na povrchu pouzdra závěru.
Zbraň nevyráběla jen firma Erma, ale  postupně byl i ve výrobním programu firem C.G. Haenel v Suhlu a Steyr-Daimler-Puch ve Štýru. Řada dalších zbrojovek se na jeho výrobě podílela výrobou součástek, jako například Gebrüder Merz ve Frankfurtu nad Mohanem nebo National Krupp Registrierkassen.
Od roku 1940 do roku 1944 bylo vyrobeno 1 047 000 kusů těchto samopalů.


Technické parametry MP 40

ráž: 9 mm Luger
celková délka s vyklopenou ramenní opěrkou: 856 mm
celková délka se sklopenou ramenní opěrkou: 626
délka záměrné: 456 mm
délka hlavně: 250 mm
kapacita zásobníku: 32 nábojů
hmotnost s prázdným zásobníkem: 4120 g


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2324