FG 42 V AMERICE
Datum: Thursday, 03. March 2011 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Pušky německých výsadkářů z II. světové války nedávají mnoha lidem spát. Čím méně jich bylo vyrobeno, tím víc by je sběratelé a střelci chtěli. Na stránkách Střelecké revue jsme vás v posledních letech několikrát (naposled ve Střelecké revui č.3/2009) informovali o samonabíjecí verzi této zbraně, kterou nabízí populární a hravá německá firma Sport Systeme Dittrich. Jak jsme zjistili díky kamarádům za velkou louží, také tam se pustili do výroby samonabíjecích verzí této zbraně. Informací však je velmi málo a už vůbec nejsou veselé.

Všechno začalo někdy kolem roku 2004, kdy se o samonabíjecích verzích FG 42 začali bavit David Wilcoxen a Estes Adams. Konstruktérem a otcem nápadu byl Wilcoxen, který se ukázal být také tahounem celého projektu. Šikovné ručičky k výrobě prototypu měl Adams. Záhy pánové měli nejen plány, ale i prototypy. Někdy po prototypech vznikla firmy FG 42 Inc.
Pak všechno zdržel schvalovací proces na ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives), což je mocná a tudíž pomalá americká instituce, která má co mluvit do výroby a distribuce zbraní a dalších životních potřeb pravého muže. Před vánoci roku 2006 velkoúřad rozhodl, že samonabíjecí puška je skutečně samonabíjecí puška a mohlo se začít pracovat na sériové výrobě.
Výroba zbraně byla řešena mozaikovým systémem, kdy jednotlivé díly se nakupovaly od výrobců po celém světě. Dbalo se na to, aby výsledný výrobek byl co nejpodobnější FG 42, pokud možno nerozeznatelný. Víme určitě, že do výroby byla zapojena lucemburská společnost LuxDefTec, ale to je všechno. Ačkoli byla zbraň schválena, ATF ještě v létě 2007 odmítal vpustit do USA první závěry, vyrobené mimo území USA. Průlom se povedl až v říjnu 2007, když se úřad přesvědčil, že do země směřuje to, co již jednou schválil.
Jenomže technické problémy trvaly ještě v říjnu 2008, neboť součástky z celého světa jaksi nechtěly spolupracovat. Navíc první závěry asi nebyly z nejkvalitnějšího materiálu. Mezitím se do USA pokoušela proniknout firma Sport Systeme Dittrich se svými samonabíjecími klony BD 42, ale narazila na hradbu ATF.
Na počátku roku 2009 už měla firma rozpracováno 600 zbraní, ale kromě prototypů žádnou hotovou. Především stále chyběly závěry. Na každou zamluvenou a již tři roky slibovanou zbraň pánové vybrali 1500 dolarů zálohy z celkové ceny 11000 dolarů a zákazníci už v té době začali být lehce netrpěliví.
Celý projekt byl finacován z výtěžku jiného projektu Davida Wilcoxena, kterým byl šlapací kajak WaveWalker. Aby si uvolnil ruce na FG 42, zadal výrobu této lodičky firmě Ameriform, která však nedávno jako výrobce autodílů zkrachovala. Tím do projektu FG 42 přestaly téci peníze a vše vypadá velmi špatně. Wilcoxen momentálně hledá někoho, kdo by mu finančně pomohl celý projekt dokončit.
Abychom to shrnuli: ve městě Everson ve státě Washington je dnes součástková základna na 350-450 samonabíjecích FG 42. Jak je kompletní a kvalitní, to nevíme, ale některé díly zřejmě dosud nejsou k dispozici. Nicméně některých součástek bude až na 600 zbraní. A všechno je to vlastně na prodej.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2010


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2327