Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - ZBRANĚ NÁRODNÍ OBRANY


ZBRANĚ NÁRODNÍ OBRANY
Datum: Monday, 07. March 2011 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Německo-francouzská válka v letech 1870-1871 přivedla do Francie zbraně, které by se tam jinak ani náhodou nedostaly. Nešťastná země musela rychle nakoupit zbraně z celého světa. A právě v této skrumáži všemožných zbraní, které tehdy Francouzi proti Němcům používali, se rozhodli udělat pořádek odborník na francouzské palné zbraně Jack Puaud a sběratel bodáků Christian Mery.

obrana
Práce začíná přehledem pistolí a revolverů, které se v konfliktu používaly. Abychom přihřáli českou polívčičku, uveďme, že tam najdeme také jednu pistoli od pražské firmy Lebeda. Celkově je to pěkná skrumáž, zvláště v revolverech, kde najdeme řadu unikátů včetně perkusních revolverů amerických.
Nejdelší pasáž je v knize věnována puškám, které se v konfliktu uplatnily. Věřte nebo nevěřte, ale začíná se dokonce křesadlovkami z napoleonských válek. Následuje dlouhá řada perkusních zbraní, francouzských, amerických, britských i rakouských. Pochopitelně vše včetně bodáků.

Zbraně Národní obrany

Mezi nově vyrobenými zadovkami je na prvním místě jehlovka Chassepot. Následují u nás neznámé pušky Manceaux, britské Fosbery, méně známé rusko-americké Berdanky model I, rozsáhlá pasáž o Remingtonech Rolling Block, o puškách Peabody, Sharps, Spencer, Winchester, Smith, Lindner, Gallager a Vetterli. To vše se ve Francii stačilo uplatnit.
Další část je věnována předovkám transformovaným na zadovky, kde hrají prim pušky Tabatiére, následují Albini-Braendlin, Wänzl, Roberts a řada nouzových přestaveb. Moc pěkné věci.
Závěr tvoří několik desítek stran o všemožných bodácích, které se na tyto zbraně používaly, několik zajímavých tabulek a dobových dokumentů.
Publikace je doslova prošpikovaná obrázky francouzských bojovníků se zbraněmi, o nichž se v knize píše. Muselo dát ohromnou práci to všechno sehnat. V pasážích u jednotlivých zbraní najdeme vedle informací o příslušném modelu také (když autoři vědí) údaje o počtu dodaných kusů a jednotkách, které je používaly.

Puaud, Jack-Mery, Christian: Lea armes á feu de la Défense nationale at leurs baionnettes 1870-1871.Crépin-Leblond, Chaumont, 2007, 310 s., cena 49 eur

Tento článek byl publikován ve Střelecké revui číslo 8/2009

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2329