Pepřenka Sharps
Datum: Thursday, 24. March 2011 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Symbolem Ameriky 2. poloviny 19. století jsou pro většinu laiků i řadu poučených zcela nepochybně revolvery a pákové opakovačky. Nikoli neprávem, protože to skutečně byly zbraně průkopníků i desperátů, ale jak již bylo na našich stránkách mnohokrát konstatováno, většinu obyvatel USA tvořili tehdy lidé, kteří třeba nějakou zbraň mohli potřebovat, ale nehodlali ji nosit veřejně a nehodlali nosit velký kus železa. Pro ně se vyráběly malé sebeobranné zbraně.

peprenka-sharps-kracena

 

  style="">

 Příkladem konstruktéra, který svými zbraněmi dokázal vybavovat jak lovce bizonů, dobrodruhy, vojáky i řádné otce rodin, byl Christian Sharps. Narodil se roku 1811 a původně pracoval ve státní zbrojovce Harpers Ferry. V roce 1848 získal patent na perkusní zadovku s vertikálním blokovým závěrem ovládaným pohybem lučíku, do které se používal jednotný papírový náboj. Skoro 90 000 Sharpsových karabin a pušek vzorů 1859, 1863 a 1865 nakoupila za občanské války armáda Unie. Po válce byly některé jeho zbraně transformovány na jednotný náboj s kovovou nábojnicí a další modely se již vyráběly jako zadovky na jednotný kovový náboj. Uplatnily se jako zbraně lovců bizonů a střelců na velké vzdálenosti.
Sharps svoje zadovky vyráběl od roku 1850 ve své firmě v Mill Creek v blízkosti Philadelphie. Ale jelikož měl potíže s financováním výroby, zadal ji firmě Robbins & Lawrence, která jeho pušky v letech 1851-1855 vyráběla ve státě Vermont ve městě Windsor. Sídlem jeho firmy Sharps Rifle manufacturing Company však byl Hartford v Connecticutu, kam se v polovině 50. let 19. století přenesla i výroba. Sharps však z původní firmy odešel už roku 1853 a firma přejmenovaná v roce 1874 na Sharps Rifle Company byla v roce 1876 přesunuta do Bridgeportu, kde roku 1881 zanikla.

Pepřenka Sharps

 

 

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2010.  Tam si také můžete přečíst kompletní znění.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2339