Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - KRAHUJEC NA OSM


KRAHUJEC NA OSM
Datum: Saturday, 26. March 2011 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Už od listopadu roku 2007  průběžně sledujeme nástup nového náboje 327 Federal Magnum, který vznikl ve spolupráci konstruktérů revolverů od firmy Ruger a konstruktérů nábojů od neméně zkušené firmy Federal. Je to zcela evidentně úspěšný pokus, jak zvýšit poněkud nedostatečný výkon revolverů v ráži 32. První náboje této ráže se dostaly k prodejcům už v průběhu prvních měsíců roku 2008.


Jak se náboj dostal je svému číselnému označení 327, to nám není známo, ale s největší pravděpodobností má tento název, respektive ona sedmička na konci, nějakým způsobem souznít s ráží 357 Magnum a převzít část respektu, který tato osvědčená ráž vzbuzuje.
Sami konstruktéři náboje, za které mluví Larry Head, předpokládali jeho využití především v sebeobranných zbraních, ale nevylučují ani použití ke sportovním účelům.
Počáteční rychlost střely tohoto zajímavého náboje překračuje 400ms-1 a jeho energie se přibližuje slabším laboracím náboje 357 Magnum. Všichni věci znalí však zdůrazňují, že se těmto laboracím přibližuje a nikoli, že dosahuje jejich hodnot, takže to není náboj o stejném výkonu a ani být nemůže a nechce.
Náboj přišel na trh se střelami Federal Hydra-Shock, Speer Gold Dot a American Eagle, které už mají něco za sebou a osvědčily se.
Revolvery na tento náboj zatím vyráběla pouze firma Ruger (SP 101), nedávno se přidal  Smith&Wesson modelem 632 Carry Comp Pro Series a někde za ním nepochybně usilovně pracuje Taurus.
Avšak jak se ukázalo při představení prvního revolveru v této ráži, do válce, který normálně pojme jen pět nábojů ráže 357 Magnum, se vejde šest komor pro tyto nové náboje. A to, jak si ukážeme, není konečné číslo.

Z Hartfordu
Prostor, který nový náboj na trhu vytvořil (navíc Ruger zpravidla nejde do ztracených projektů) zaznamenali i menší, neméně šikovní a velmi pružní výrobci, kteří se ihned snaží do nové díry na trhu vecpat.. Na počátku listopadu 2009 oznámila nám dobře známá firma United States Fire Arms z Hartfordu, že uvádí na trh svůj nový revolver v ráži 327 Federal Magnum, jehož válec pojme hned osm nábojů. Tedy o dva víc než Ruger. To už je slušná porce. Její výrobek dostal název Sparrowhawk, čili krahujec.
Zbraň na první pohled připomíná, že jsme u firmy, která se ráda nechává inspirovat revolvery Colt, konkrétně proslaveným jednočinným Peacemakerem.  Rozhodně se však nejedná o válec s komorami nové ráže, který by byl napasován do starého rámu. Starý rám ano, ale jen jako vzor. Ten nový pro válec s osmi komorami je vyšší.
Ústupem hlasitému volání po bezpečnosti a ještě větší bezpečnosti a po zamezení byť i jen teoretického zneužití zbraně je možnost rychle odmontovat kohout a tak pro případného zloděje učinit revolver nepotřebným. Ačkoli krahujec není vzhledem k hlavni délky 7 ½ palce určen k dennímu skrytému nošení, v případě sebeobranné situace v domácnosti opětné namontování kohoutu jistě nezvýší šance obránce domova, ale grázla, jenž vykonává své těžké a odpovědné povolání.
Hledí nové zbraně je velmi jemně stavitelné, z pohledu střelce buď zlacené nebo je celé z mosazi. Uvádí se obojí.  Prý je to tak lepší a hledí nabízí zřetelnější záměrný obrazec. Muška je vysoká, stříšková. Lučík je velký, aby se dalo dobře střílet s rukavicemi.
Zbraň se dodává s černými střenkami z tvrdé pryže, a její povrch je černěný. O niklované nebo matně kovové variantě či dokonce o zdobení se zatím neuvažuje, ale jak tuhle firmu známe, může na ni dojít.
Cena pro koncové zákazníky byla stanovena na 1495 dolarů a pokud víme, k nám se zatím tento model nedováží. Ale třeba krahujec na osm nábojů přiletí.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2010


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2341