MAKnetic
Datum: Saturday, 23. April 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Brokovnice je zbraň pro rychlou instinktivní střelbu. K zamíření zde slouží lišta a muška. Mnohdy by ale pomohl zaměřovací dalekohled nebo kolimátor. Třeba když se z brokové hlavně vystřelují jednotné střely, u nás lidově nazývané brenneky.

maknetic


 

 
Samozřejmě i na brokovou zbraň se nechá vyrobit montáž pro optiku, ale to na ní zanechá nesmazatelné stopy. Pro příležitostnou střelbu nebo pro pouhou zkoušku, zda zbraň střílí jednotnou střelou dobře, se to nevyplatí.

Od roku 2007 je v Německu k dispozici řešení, které nabízí firma Kilic Feintechnik, používající značku MAK. Produkt nese označení MAKnetic. Zaměřovací dalekohled sice neudrží, ale bez problémů zajistí upevnění kolimátoru bez zásahů do materiálu hlavně.

Zařízení je určeno pro kolimátor Docter Sight II, který váží jen 28 gramů a je velký jako krabička od sirek. K připevnění na zbraň je využita lišta na hlavni brokovnice. Brokovnice ale musí mít zvýšenou lištu, jak je tomu většinou u brokových kozlic nebo samonabíjecích brokovnic. U plochých lišt to prostě nefunguje.

Firma Kilic Feintechnik vyrábí svoji montáž pro lišty široké 6, 8 nebo 10 mm. Horní strana je plochá a je vybavena dvěma otvory pro šroubky k upevnění kolimátoru Docter Sight II. Příslušné šrouby jsou součástí balení. Základní destička je asi tak vysoká jako malé hledí. Nic nepřesahuje.

 


 Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009. Tam si můžete přečíst kompletní znění.

Střelecká revue
Střelecká revue

 


 
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2357