Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - DĚDEČEK THOMPSON


DĚDEČEK THOMPSON
Datum: Thursday, 12. May 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


 Ačkoli samopaly Thompson vznikly daleko za mořem, pro českého zájemce o zbraně nemají jen přídech exotiky. Ostatně ve 20. letech se je Američané pokoušeli prosadit do výzbroje československé armády, za II. světové války je používali naši vojáci na západě a v květnu 1945 s nimi Američané přijeli až k nám. Kromě toho se Thompsony dostaly snad do celého světa.

Otcem této zbraně byl schopný konstruktér a tak trochu vizionář  generál John Talaiferro Thompson, který v srpnu 1916 založil s finančníkem Thomasem Fortune Ryanem firmu Auto Ordonance Corporation.
Po řadě pokusů byla zbraň v srpnu 1920 představena veřejnosti a v roce 1921 se objevily první samopaly model 1921. Zbraň v ráži 45 Auto střílela jednotlivými ranami i dávkou, polouzamčený závěr byl brzděný třecím klínem. Měla bubnový zásobník, hlaveň s chladícími žebry, odnímatelnou pažbu, rukojeť na předpažbí a vedle irských povstalců se nejčastějšími odběrateli stali američtí policisté a gangsteři.
Na základě požadavků amerického námořnictva vznikl model 1928. Kadence u něj klesla z původních 800-900 na 500 ran za minutu zvýšením hmotnosti pohyblivých částí závěru. Námořnímu modelu 1928 chybí přední rukojeť (má normální předpažbí), ale provedení pro civil ji nadále mělo.

Thompson

Samopal Thompson 1928 A1. Tento exemplář již je opatřen dioptrickým hledím, které se používalo u model 1928 M1. Jde o přechodový typ. Přechod z jednoho modelu na druhý nebyl náhlý, takže se postupně spotřebovávaly vyrobené součástky a vznikaly zbraně, které ne zcela odpovídaly předpisům. Zbraň  z Východočeského muzea v Pardubicích vyrobila firma Savage Arms.


V roce 1936 byla zbraň přijata do výzbroje americké armády, ale jen omezeně jako pomocná zbraň. Až v roce 1938 dostala označení standardní samopal model 1928 A1. Oproti původnímu modelu 1928 zmizela chladicí žebra z hlavně.
Firma dostala první velké zakázky. Francouzi v listopadu 1939 objednali 3000 zbraní a Britové v roce 1940 celkem 107 500. Thompson byl tehdy jediný vyzkoušený samopal v anglicky hovořících zemích. Tyto samopaly začala vyrábět také firma Savage Arms, protože původní výrobce nestíhal. Samopaly chtěli i Rusové.

Thompson

U modelu 1928 M1 A1 již chybí kompenzátor a hledí se schovalo mezi dvě plechové krytky. Navíc se zde už nedal použít diskový zásobník.

Vzniká továrna v Bridgeportu, jenomže výroba stejně nestačila poptávce. Na návrh konstruktérů firmy Savage ze zbraně zmizela třecí závora a zbraň se měla spolehnout jen na setrvačnost závěru. Od dubna 1942 se tak začal vyrábět model 1928 M1.  Kromě závory také zmizel kompenzátor, rukojeť napínacího táhla se přesunula z horní na boční stranu pouzdra závěru a drahá stavitelná mířidla byla nahrazena plechovým výliskem., který sloužil jako dioptrické hledí. Zbraň už nemohla používat proslulé diskové zásobníky, ale jen rovné s kapacitou 20 a 30 nábojů.
Od října 1942 byl bicí kohoutový mechanismu nahrazen pevným zápalníkem a zbraň střílela z otevřeného závěru. Plechový výlisek hledí dostal po stranách plechové destičky, které ho chránily před poškozením. Tak vznikl model 1928 M1 A1.

Thompson
Zatímco rukojeť napínacího táhla se u modelu 1928 M1 A1 přesunula z horní na boční stranu pouzdra závěru, ovládací prvky zásobníku a spoušťového mechanismu zůstaly, podobně jako u předchozích modelů, soustředěny na levé straně zbraně.

Americká armáda Thompsony odebírala do února 1944. Obdržela víc než jeden a čtvrt milionu kusů.
Názory na Thompsony byly různé. Vadila hmotnost. Zkuste si s Thompsonem chvilku poběhat třeba do kopce a uvidíte. Thompsony se používaly ještě dlouho po II. světové válce. V Koreji, ve Vietnamu a nakonec i v Bosně v 90. letech.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2009


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2369