Měl jsem v ruce (údajný) Gabčíkův Sten-gun
Datum: Monday, 08. April 2002 @ 12:31:11 CEST
Téma: Články


Ve čtvrtek 4. dubna 2002 jsem si shodou okolností mohl sáhnout na Sten Mk. II, který 27. května 1942 tak fatálně selhal v rukou rotmistra Jozefa Gabčíka. Přesněji řečeno šlo o zbraň, která byla za Gabčíkův samopal předlouhá léta vydávána…

Celá historka je docela banální, takže ji nebudu příliš rozpitvávat. Okolo Stenu Mk. II Jozefa Gabčíka (výrobní číslo FF 209) se u příležitosti blížícího se kulatého výročí atentátu na R. Heydricha už stihla rozvinout poměrně rozsáhlá síť spekulací a dohadů, z nichž mnohé při hledání odpovědi na otázku, proč Gabčík nevystřelil, vycházejí z neznalosti technického řešení této zbraně (teorie o pojistce, možnosti či nemožnosti střelby bez ramenní opěrky, postupu skládání apod.).

V této souvislosti jsme se v redakci SM rozhodli osvěžit si paměť a prověřit některé z nejpravděpodobnějších možností selhání této zbraně studiem dochovaných exemplářů ve sbírkách Historického ústavu Armády ČR. Při té příležitosti mi byl předveden Sten-gun, který v dobách nazývaných „nedávno minulé“ zpestřoval – pamětníci mě opraví či doplní – stálou expozici muzea (na Hradčanech?) jakožto autentická Gabčíkova zbraň. Já tuto výstavku nikdy nespatřil, takže netuším, zda řadový návštěvník již tehdy mohl zjistit, že se tu na něj šije bouda.

Dotyčný Sten totiž nejenže není opatřen naprosto žádným výrobním ani dalším číslem; bedlivé oko naopak před muškou nalezne drobounkou nacistickou „slepici“. Kdyby mi o ní neřekli, asi bych si jí nevšiml. S největší pravděpodobností jde tedy o Gerät Potsdam (někdy též Potsdam Gerät), neboli německou, nanejvýš věrnou kopii samopalu Sten vyráběnou v nevelkém množství (uvádí se 25 až 28 tisíc kusů) na samém sklonku války. To, že je samopal opatřen dřevěnou náhražkou chybějícího závorníku a je vybaven ramenní opěrou, představuje v tomto kontextu celkem nepodstatné detaily.

Ale pozor! Dnes už je i tato kopie Sten-gunu součástí historie. Je to totiž zbraň, která byla mnoha lidmi dlouho považována za Gabčíkův samopal.

Originální zbraň Jozefa Gabčíka se podle dostupných údajů ve sbírkách HÚ AČR nedochovala. Koneckonců proč by taky měla? Osobně se domnívám, že nejspíš záhy po atentátu odputovala kamsi do nitra Říše, a pak – těžko říci. Možná by nebylo od věci hledat v amerických sbírkách.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=237