Od vojenských bot až po stíhačky
Datum: Saturday, 28. May 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zájemce o vojenskou techniku, který se pohybuje po východních Čechách, musí zákonitě narazit na některý z areálů či prodejen firmy Excalibur Army spol. s r.o., která je v tomto regionu a nejen v něm skutečně velmi populární. Najdete je například ve Slatiňanech, v Chrudimi, Roudnici u Hradce Králové, ale i v Ostroměři a Přelouči.


Projíždíte-li pak autem nevelkým polabským městem Přelouč, zpravidla neminete bez povšimnutí největší prodejnu této firmy, ve které se civilistům prodává vojenská technika a vojenský výstrojní materiál. Leží totiž při hlavní silnici, má svoje parkoviště, a pro každého, kdo má rád vojenské věci, je připraveno několik poutačů, které jej upozorní, že se tu opravdu vyplatí zastavit.
Projíždíte-li pak Přeloučí vlakem, potom při cestě od Prahy uvidíte po levé straně další rozsáhlý areál bývalé automobilní zbrojovky (bývalé AOZ Přelouč). V něm jsou tanky, obrněné transportéry, ale uvidíte také letadla. A tak jsme se do Přelouče vypravili.

V areálu při hlavní silnici na Pardubice nás přivítal pan Lukáš Novotný, který má ve firmě v popisu práce prezentaci a marketing. „Nacházíme se v objektu bývalého střediska ČSAD, kde se víc než 40 let garážovaly a opravovaly autobusy i nákladní vozidla. My jsme tento areál koupili před několika lety jako totálně zdevastovaný a kompletně jsme to zde zrevitalizovali. Pro nás zde byly výhodné velké odstavné plochy, kam jsme místo autobusů umístili vojenskou kolovou techniku. K servisním a prodejním účelům pak využíváme zděné objekty, které tyto plochy plné vojenské techniky, nákladních vozů a nejrůznějších strojů z části lemují. Navíc areál leží při hlavní silnici Pardubice - Kolín, takže naši zákazníci nás velmi dobře najdou.“


Excalibur
Bojové vozidlo pěchoty při silnici jasně signalizuje, že tady mají něco zajímavého

Nákladní vozy, ale třeba i BVP
Náhodně projíždějící řidič skutečně takřka naproti benzince uvidí za plotem nejprve bojové vozidlo pěchoty a pokud pohlédne za plot při silnici, otevře se mu pohled na houfnice, obrněný transportér nebo protiletecký kanon. Tak alespoň vypadala situace v době naší návštěvy. Technika v průčelí areálu se totiž obměňuje podle toho, jak se jednotlivé exempláře prodávají a jak nové přicházejí.
Na první pohled většinu nabídky na rozsáhlé ploše tvoří vyřazené vojenské nákladní automobily a nebojová technika.
„Naši zákazníci jsou jak sběratelé a kluby vojenské historie, tak například stavební firmy. Nakupují zde levně kvalitní vojenský materiál, který naši lidé dobře znají, je jednoduchý, funguje a vydrží. Navíc Excalibur Army spol. s r.o., má pro nákladní vozy TATRA a Praga v nabídce na 3500 druhů náhradních dílů, takže to není technika jen na vystavování, ale lze ji dlouhodobě provozovat,“ řekl nám v areálu Lukáš Novotný.
Nás na ploše pochopitelně zaujaly především zbraně. Jsou určeny v podstatě výhradně sběratelům nebo klubům vojenské historie, protože jsou znehodnocené podle platných českých předpisů. Střílet už nebudou, ale srdce sběratele zcela jistě potěší. Zákazník, který si bude chtít koupit například automatický protiletecký kanon S-60 v ráži 57 mm nebo obrněný transportér Skot či bojové vozidlo pěchoty však přesto musí splnit některé povinnosti, které mu ukládá zákon. Firma mu v tomto případě poskytne poradenství, jak má postupovat.

Excalibur
A podíváte-li se doprava, uvidíte houfnici a obrněný transportér…

Uniformy i airsoft
Prodejní prostory výstrojního materiálu dnes svítí novotou. Sortiment je opravdu bohatý a různorodý. Navíc pokud něco dochází, lze zboží rychle doplnit z rozsáhlých skladů, které leží v areálu bývalé automobilní zbrojovky ve vzdálenosti pár set metrů vzdušnou čarou. Mají tu oděvy bývalé Československé lidové armády i Armády ČR vz. 60, 63, 85, 92 i 95, ale také oděvy a výstroj např.  švýcarské, německé, anglické, americké, holandské a také maďarské armády. Kromě toho ve skladech najdeme také řadu stylových oděvů ve vojenském stylu. Toto oblečení nenakupují jenom sběratelé, kluby vojenské historie a příznivci airsoftu nebo paintbalu, ale také všichni, kdo potřebují trvanlivé a přitom cenově dostupné oděvy na práci či k provozování svých koníčků. „Mezi kupujícími tak najdeme také rybáře, zahrádkáře, chalupáře, skauty, zkrátka všechny, kdo ocení dobré vlastnosti armádního materiálu. Tohle jsou levné a kvalitní oděvy do přírody, ať již v té přírodě pracujete nebo se rekreujete,“ řekl nám k tomu Lukáš Novotný.
 Vedle množství výstroje příchozího okamžitě zaujme rozsáhlý sortiment znehodnocených automatických zbraní za velmi příjemné ceny a také nabídka bodáků i útočných nožů.
„Asi posledního tři čtvrtě roku se také intenzivně věnujeme airsoftu. Ukázalo se, že v kombinaci s naším základním sortimentem to byl vynikající tah., takže sortiment zbraní, střeliva i doplňků pro airsoft rozšiřujeme,“ dodal po chvíli náš průvodce.
 
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2010.

Excalibur


Excalibur

Excalibur


Excalibur
Oku milovníka zbraní zde zalahodí také široký sortiment znehodnocených automatických zbraní z bývalého východního bloku. Kromě dlouhých zbraní mají i několik vzorů pistolí.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2378