UNIKÁT VEDLE „UNIKÁTU“
Datum: Wednesday, 15. June 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Každý pán, pokud zrovna nemá velké starosti, si rád dopřeje něco, co ostatní pánové mít nemohou.

Buď proto, že na to nemají nebo to nesehnali nebo to nedokáží vybojovat (ulovit, sbalit). Může se jednat o pěkné autíčko, protekci na vládní úrovni, pěknou trofej nebo manželku (milenku) podle poslední módy. Pro dámy to pochopitelně platí také. Jen seznam chtěného se poupraví.

Na tom, že se lidé chtějí odlišovat je vybudována značná část hospodářství vyspělých států.
V oboru civilních palných i chladných zbraní platí výše uvedené dvojnásob a nebo ještě více. Své zbraně si necháváme zdobit, ladit, kupujeme na ně nejrůznější příslušenství... Navíc zbraně sbíráme a shromažďujeme podle nejrůznějších kritérií. Vyvinuly se již celé kategorie zbraní, které jsou od chvíle svého vzniku určeny pouze ke sbírání a reprezentaci svého majitele.

Limitované edice

K uměle vytvářeným sběratelským zbraním patří také limitované edice. To se prostě nějaká továrna či malý výrobce rozhodnou, že svůj jinak běžně vyráběný  typ zbraně vyrobí v omezeném počtu třeba u příležitosti výročí firmy nebo výročí nějaké významné osobnosti či snad výročí příslušného typu zbraně. Zbraně z limitované edice bývají kvalitněji zpracované, lépe zdobené a je na nich vyznačena skutečnost, že pocházejí právě z oné limitované edice. Pochopitelně se k nim vydá papír (certifikát), který jejich jedinečnost potvrzuje. Také jejich cena je podstatně vyšší než cena zbraně z běžné produkce.
Jsou firmy, které přijdou s limitovanou edicí jen jednou za dlouhou dobu. Jiné jdou z jedné limitované edice do druhé. Jako například značka Winchester, která limitovanými edicemi svého času přímo hýřila.
V každém případě se u těchto zbraní předpokládá, že jejich hodnota v budoucnosti bude růst právě proto, že pocházejí z limitované edice.

revolver

Revolver Jesse James z pravé strany

revolver
Tatáž zbraň z levé strany

Nadace-firma

Jako příklad zřejmě dobré živnosti v oboru limitovaných edic můžeme uvést americkou firmu The American Historical Foundation z Ashlandu ve Virginii. Na americkém Jihu měli lidé ke zbraním vždycky blíž než na obchodnickém a dnes zbraním spíše nepřátelském Severu.
Ačkoli v názvu této korporace najdeme slovo Foundation, tedy nadace, o nějakých dobročinných a lidumilných činech nenajdeme v její papírové či elektronické prezentaci ani slovíčko. Zřejmě se tedy ve Virginii mohou nazývat nadací i obchodní firmy. Firma nepožaduje dobročinné příspěvky, ale nabízí zboží, takže je vše v pořádku. Naopak známe řadu dobročinných organizací, které příspěvky na chudé vybírají, dobročinnost vykazují a přitom jde o dobře maskovaný byznys.


Stovky unikátů

American Historical Foundation nabízí velmi širokou škálu zbraní, vyráběných v limitovaných edicích. Neměli jsme k dispozici kompletní nabídku, ale přesto, když se naše počítání aktuálně nabízených modelů limitovaných edic zastavilo na stovce, nechali jsme toho.
Nabídka se člení do čtyř velkých bloků. Tím prvním jsou americké vojenské zbraně. Druhou skupinu tvoří nevojenské zbraně, kam kromě řady výjimek patří především zbraně Divokého západu. Poměrně malou samostatnou skupinu tvoří německé zbraně, ale zdá se, že jdou na odbyt. V poslední kategorii Thompson-Auto Ordonance najdeme jednak pistole na bázi Coltu 1911 A1 a hlavně všemožně vyzdobené samopaly Thompson. Když to někdo chce.

West
Pistole West Point


Jak vzniká unikát

Metoda práce této firmy je zřejmá na první pohled. U prodejců, výrobců či ve vojenských výprodejích nakoupí standardní vojenské nebo civilní zbraně ve vynikajícím stavu, které následně bohatě tématicky vyzdobí. Převažuje zlacení, rytí a modření. Zvláště zlatem se zde nešetří. Zbraň pak dostane náležitě povznášející, nejlépe vlastenecké obchodní jméno a může se nabízet.

Ani kus navíc

Firma přísně dodržuje počty zbraní, které v limitované edici vyrobí. Standardním číslem je 500, ale objevili jsme i pouhou stovku a padesátku. Čí, dražší, tím méně kusů.
Vyprodané limitované edice z nabídky neodvratně mizí a jsou nahrazeny dalšími. Také o kvalitě provedení výzdoby není sporu. Je nákladná, často vkusná a podnik dává práci špičkovým rytcům. Realizací výzdoby v sériích nepochybně klesají náklady.
Jelikož se jedná o zbraně zasvěcené všemožným historickým událostem, dávají rytcům příležitost zobrazovat motivy, které by se jinak na zbraně nedostaly. Třeba japonské torpédové bombardéry, vrtulníky, desperáty i srp a kladivo.

Rangers

Perkusní Colt Texas Rangers

Zajímavé motivy

Témata limitovaných edic jsou atraktivní. Tak na již vyprodaném revolveru Smith & Wesson, který je zasvěcen bratrům Jamesům najdeme nejen jména Jesse a Franka Jamesů, ale také portréty obou pánů a na válci je vkusně vyveden seznam nejznámějších míst, kde tito pistolníci zaúřadovali. Na zbrani jsou také decentně vyznačena data, kdy pánové vydechli naposled.
Mezi americkými zbraněmi nepochybně vedou pistole Colt 1911 A1 a jejich následné varianty. Americké národní pistoli se dostalo i té cti stát se nositelkou výzdoby s tématikou vojenské akademie ve West Pointu. Zde nás však výzdoba příliš nenadchla, neboť zlata zde bylo nahoře opravdu mnoho a dole žádné, ale jelikož model je vyprodán, názor amerických zákazníků je zřejmě jiný.
Další devatenáctsetjedenáctka je zasvěcena pro změnu přepadení Pearl Harboru. Mezi výzdobnými motivy najdeme třeba protiletecký kanon s obsluhou nebo oblak dýmu, v němž se ztrácí nešťastná bitevní loď Arizona.
Bohatě rytý a zlacený perkusní revolver Colt je pak věnován texaským rangerům. Kromě množství zlata a nápisu na něm najdeme portréty významných osobností této populární ozbrojené složky.
Zbytky vlasů vstávají na hlavě, když se člověk podívá na pistoli Steyr 1912 Iron Cross. Dílko je zcela pozlacené s perfektně provedenými dubovými listy, orlicemi a železným křízem na perleťových střenkách. To je mimo chápání středoevropana, který má tuto zbraň rád tak, jak s ní prapředek střílel po Taliánech. Podobně je vyvedena pistole Walther P.38 za necelé 4000 dolarů. Pro milovníky Jamese Bonda vyrobili limitovanou edici kompletně pozlacených Waltherů PPK s logem MI-6 na střenkách. Cena 2800 dolarů.
Jelikož firma existuje řadu let a má široký sortiment, Američané zřejmě její zbraně kupují. Ať již je jakákoli, oni jsou na svoji minulost hrdí. Zajímavé by nepochybně bylo zkusit sebrat náměty na limitované edice zbraní s náměty z české historie. Žižka, Hus, Bílá hora, legionáři, operace Anthropoid...
Našly by se i atraktivní náměty současné. Kajínek na útěku, Kožený na Bahamách a místo vyprodané bitvy u Jankova bitva o Janov.
Harbor

 Devatenáctsetjedenáctka Pearl Harbor

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2009.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2386