Čeští puškaři na internetu
Datum: Saturday, 21. July 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Puškařů máme hodně, na internetu jich je minimum.

Ke své propagaci používají internet snad všechny obory lidské činnosti, počestné i nepočestné. Výjimkou není ani řemeslo puškařské. Veliké množství stránek mají puškaři američtí. Zřejmě proto, že internet se tam takříkajíc narodil a vůbec se tam příliš nehraje na tradice, neboť žádné nemají. Výrazně méně puškařských stránek má západní Evropa.
V Čechách a ne Moravě puškaři na internetovou propagaci své práce příliš nedbají. Je pouze několik výjimek, o nichž pojednáme níže.
Promyšlenou a zajímavou stránku má nepochybně známé zakázkové puškařství ing. Čestmír Marek v Lanškrouně. Kromě nabídky služeb obsahuje též obrazovou galerii luxusních moderních a historických zbraní, určených k prodeji.Pokud vím, je to jediný český puškař, který takovou galerii luxusních zbraní uveřejňuje. Majitel myslí i na cestování za zbraněmi a přináší odkaz na specializovanou cestovní kancelář. V přípravě je rubrika odborných článků, ale zdá se, že již poněkud dlouho. E-mailové spojení je samozřejmostí, stejně jako mapa s umístěním firmy. K dispozici je pouze česká verze stránky. V každém případě v Lanškrouně, který má puškařskou tradici, je zase jednou puškařská firma, která o sobě umí dát vědět.

Zajímavá je také stránka Petra Stiftera z východočeské Poličky. Je zde nabídka služeb a zbraní k prodeji, a to včetně zbraní použitých. Petr Stifter nabízí také výrobu replik. Nabízené úpravy zbraní a repliky jsou zde k dispozici na obrázcích. Ke stažení je též ceník, takže víte, do čeho jdete. Samozřejmostí je e-mailové spojení a mapa s lokalizací provozovny ve městě. K dispozici je pouze česká verze. U Petra Stiftera je návaznost na tradici hned dvojí. Jednak nosí slavné puškařské příjmení a pak sídlí ve starobylé Poličce, která má starou puškařskou tradici.

Puškařství Štěpán Javorčák v Ostrově nad Ohří má poměrně malou stránku, na níž nabízí opravy, úpravy, nastřelování, výzdobu ve dřevě i kovu. Podle obsahu stránek firma zkoumá poptávku a hledá vlastní výrobní program i spolupracovníky.K dispozici je pouze česká verze.

Firma TOROP-ing.Oldřich Pejčoch ve Vlčnově má rozsahem malou, ale ale zajímavou stránku. Vyrábí jednoranné pušky a pistole pro pokojovou střelbu, které podle našich zákonů nepodléhají registraci. Sídlí poblíž Starého Jičína. Zbraně byly svým tvůrcem několikrát představovány na stránkách Střelecké revue a Střeleckého magazínu. Proto přinášíme seznam článků, v nichž se můžete informovat o podrobnostech.
- Pejčoch, Oldřich : Univerzální prachovnice Torop. Střelecká revue , 1997 , č. 08 , s. 38
- Pejčoch, Oldřich : Pistole Torop pro pokojovou střelbu. Střelecká revue , 1998 , č. 08 , s. 51
- Pejčoch, Oldřich : Stavebnice zbraní TOROP. Střelecká revue , 1999 , č. 02 , s. 39
- Pejčoch, Oldřich : Starojičínské zbraně TOROP pro pokojovou střelbu. Střelecký magazín , 2000 , č. 04 , s. 19

Stará pravda nám říka, že hlaveň střílí, ale pažba trefuje. K řemeslu puškařskému (ručnikářskému) tedy rozhodně patří řemeslo pažbařské (šiftařství). Jediným představitelem tohoto povolání na českém internetu, na nějž jsme narazili, je Dušan Zmoray, pažbař, nabízející opravy, úpravy a výrobu pažeb. Na stránce jsou ukázky prací firmy. Zajímavostí nepochybně je, že pokud tohoto pažbaře pozvete na hon nebo naháňky, můžete dostat slevu a kratší dodací termín. Česká a německá verze.
Součástí stránky je též nabídka řezbáře Lumíra Vojty.

Malou záhadou mi je názvem velice atraktivní adresa http://www.weapons.cz/,na níž se prezentuje produkce firmy PB Com. s.r.o. z Hradce Králové. Jde totiž o počítačové eseróčko, zabývající se sítěmi, www prezentacemi atd. Firma tedy zabrousila i do zbraní. Je zde poměrně bohatá nabídka replik historických, převážně služebních palných zbraní včetně ceníků. Obrázky jsou poměrně slušné a grafika stránky bohatá. Díky grafice ovšem stránky poměrně pomalu natékají. Je zde též nabídka replik chladných zbraní, děl a kožené výstroje.
Pokud jsem na internetu něco nepřehlédl (a pak mi, prosím napište), tak to je na českém internetu s puškaři zatím všechno. Pominul jsem obchody se zbraněmi, které nabízejí nějaké ty opravy a úpravy, ale i tak mi to připadá málo. Takže doufám, že jsem něco přehlédl a budu tento článek brzy doplňovat.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=24