Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - WINCHESTEROVKA ZE SERIÁLU


WINCHESTEROVKA ZE SERIÁLU
Datum: Tuesday, 12. July 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V roce 2008 oslavil známý italský výrobce replik předovek i zadovek Armi Chiappa padesáté výročí existence firmy. V přehledu zajímavostí z letošního veletrhu IWA jsme připomněli jubilejní pušku Winchester Rio Bravo. Jak nás upozornil výrobce, koncem roku 2008 vyrobil na žádost amerického obchodního partnera ještě jednu limitovanou edici winchesterovek 1892. Zbraň byla vyrobena k padesátému výročí, ale nikoli firmy, nýbrž televizního seriálu!

connors Zbraň, která nese jméno Chuck Connors, vznikla exkluzivně pro amerického obchodního partnera-firmu Legacy Sports.
Chuck Connors (1921-1992) byl člověk mnoha talentů. Proslul jako herec, basketbalista a také basebalista. Sportovní kariéru dokázal sladit s hraním ve filmu a televizi. Zahrál si ve filmu po boku takových hvězd jako Charlton Heston nebo Burt Lancaster. Díru do světa tu však neudělal.

Con

Jméno mu však udělala televize. V letech 1958-1963 hrál hlavního hrdinu Lucase McCaina v populárním seriálu televize ABC The Rifleman s Johnny Crawfordem a jeho synem Markem. Connors hrál veterána Berdanových ostrostřelců z války Severu proti Jihu, který používal winchesterovku se speciálně upravenou nabíjecí pákou. Její oblouk byl výrazně a nepřehlédnutelně zvětšený. Connorsova popularita byla nesmírná.
Další kovbojské seriály Connors natočil v letech 1966 až 1968 pro NBC a ABC a jeho kariéra trvala hluboko do 80. let minulého století. V roce 1991 byl uveden do síně slávy National Cowboy & Western Heritage Musea v Oklahoma City. Je tam ve výborné společnosti Texaského Jacka Omohundra, Gregory Pecka a Johna Waynea.
Chuck Connors byl přesvědčený republikán a podporoval prezidenta Richarda Nixona. V roce 1973 se při jeho návštěvě v USA seznámil se sovětským vůdcem, u nás nechvalně proslulým Leonidem Brežněvem. Oba pánové se kupodivu spřátelili, Connors byl na návštěvě v Sovětském svazu a The Rifleman se stal oblíbeným seriálem sovětského vůdce! Dokonce ho uvedla i sovětská televize. Když Brežněv roku 1982 zemřel, Connors mu chtěl jet na pohřeb, ale nedostal se do oficiální delegace.

Jubilejní puška
Jubilejní zbraň od Armi Chiappa je winchesterovka model 1892 a plně odpovídá Connorsově seriálové pušce ze seriálu The Rifleman, od jehož uvedení loni uběhlo 50 let. Především nechybí předimenzovaná nabíjecí páka s velkým otvorem pro ruku. Seriálový hrdina měl v této páce šroub, kterým se dala spoušť fixovat v zadní poloze, takže se nemusel obtěžovat jejím stlačováním. Střílelo to hned, jak dokončil cyklus opakování. Na moderní replice má však tento šroub pouze dekorační funkci, protože předpisy a povědomí o bezpečnosti palné zbraně se přece jenom posunuly jinam. Opakovačka má ráž 44/40.

Chiappa Chuck Connors

Chiappa Chuck Connors

Zpracování zbraně je, jak již je u těchto jubilejních a upomínkových zbraní zvykem, náročnější než u běžné sériové výroby. V pažbě je laserem vypálena napodobenina podpisu Chucka Connorse a je do ní také vsazen medailonek s jeho portrétem.
Vedle certifikátu pravosti obdrží zákazník ještě jeden obrázek Chucka Connorse a DVD se dvěma epizodami ze seriálu The Rifleman.
V Americe se zbraň prodává za 1299 dolarů. Do Ameriky odešlo tisíc kusů a pro evropský trh se s touto zbraní zřejmě nepočítá.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2400