Husqvarna, katalog z roku 1913
Datum: Monday, 25. July 2011 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Firma Husqvarna, známý výrobce motorových pil a sortimentu k údržbě zahrad a parků, se ke své minulosti, spojené se zbrojní výrobou, dnes hlásí jen s uzarděním.

Na svých internetových stránkách cudně uvádí, že její vznik je spojen se zbrojní manufakturou, založenou ve městě ve městě Jönköping švédským králem Karlem Gustavem IV roku 1689. O další zbrojní výrobě se tam již nedočtete. Sortiment se prostě změnil a ten předchozí netřeba připomínat.

V našich střeleckých časopisech se v minulosti psalo o výrobě služebních zbraní v tomto podniku. Protože se mi nedávno dostal do ruky katalog z produkce Husqvarny ze září 1913, podívejme se nyní na sortiment civilních zbraní, které firma nabízela deset měsíců před I. světovou válkou.


Katalog má na titulní straně do papíru vytlačené logo firmy a je ilustrován černobílými perokresbami, jak bylo v tom čase zvykem.

Nabídce zbraní bezesporu dominují brokové dvojky, na nichž je vyznačena nejen signatura firmy Husqvarna, ale i švédský původ použité oceli. Přehled začíná hammerleskami se závěry Greener, se zámky Anson-Deeley i s postranními. V podstatně větším počtu jsou pak nabízeny lancasterky s různými druhy závěru i výzdoby od luxusních kousků až po obyčejné spotřební flinty se závěrem Lefaucheux. Zdá se, že švédský střelec té doby byl konzervativnější. V nabídce jsou také kohoutové obojetnice a jeden dvoják. Ráže byly volitelné.


Druhý blok nabídky tvoří jednoranné brokovnice se závěry Remington Rolling Block. Jejich původ bych hledal v dodávkách vojenských pušek vzoru 1867 do Švédska a Dánska. V době vzniku katalogu byly tyto zbraně v armádě již dávno překonané moderními zadovkami, takže šly do výprodeje. K výrobě levných brokovnic-jednušek byly se svým geniálně prostým závěrem více než vhodné. Firma je nabízela od ráže 28 po ráži 12, polopažbené i celopažbené, se zahrdlením i bez něj. Kromě brokovnic firma s tímto závěrem nabízela i salonní kulovničku v ráži 6 mm Flobert.


Další skupinu nabízených zbraní tvoří jednoranové kulovnice a kulovničky s odsuvným válcovým závěrem od ráže .30 přes .22 LR až k 6 mm Flobert. Ceny napovídají, že šlo o velmi levné spotřební zbraně.


V nabídce jsou také náhradní hlavně k brokovnicím a široká paleta nábojů. Zcela chybí opakovačky, flobertky se závěry Warnant a Marlin a samozřejmě krátké zbraně.

Tento článek jsem poprvé publikoval ve Střelecké revui 5/2004.

Znalecké posudky
Znalecké posudky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2408