Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - VELKORÁŽOVÁ ODSTŘELOVAČKA G82 – AMERICKÁ KLASIKA PRO NĚMCE


VELKORÁŽOVÁ ODSTŘELOVAČKA G82 – AMERICKÁ KLASIKA PRO NĚMCE
Datum: Tuesday, 30. August 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


   Americké a britské speciální jednotky experimentovaly s antimateriálovými puškami, respektive velkorážovými odstřelovačkami nejpozději od roku 1985 a možná dříve. Pušky Barrett M82A1 (Light Fifty) nasadili Američané a Britové za první války v Perském zálivu. Nyní je používají v Iráku i Afghánistánu Britové i Američané.    

   Samonabíjecí zbraň s krátkým zákluzem hlavně a mohutnou úsťovou brzdou se osvědčila natolik, že ji americké oddíly v Irácké válce v roce 2003 označily za mnohostranně nejlépe využitelný kus výzbroje v urbanistice boje. Zbraň byla později modifikována pro USMC na M82 (M82A3) a v srpnu 2003 oficiálně zavedena americkou armádou jako M107. Lze ji snadno rozložit na dva díly kratší než jeden metr, má dlouhou lištu Picatinny na horní ploše pouzdra, poněkud odlehčený nosič závěru, modifikovanou odnímatelnou dvojnožkou a třetí nožkou v ostruze ramenní opěry.
      Potom co zbraň - v prakticky shodném a tudíž osvědčeném uspořádání jako M107 a s noktovizní předsádkou NS 80 – zavedl jako G82 v létě 2004 oficiálně do výzbroje i německý bundeswehr, následovaly ho s určitým zpožděním také některé další armády NATO. Bundeswehr zbraň pojmenoval Gewehr grösser Reichweite, tedy puška většího dosahu.
  

Toto je ukázka z textu ing. Jiřího Fencla o velkorážových odstřelovačkách, který vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.
V tomto čísle vyšel rozsáhlý materiál na téma velkorážových odstřelovaček.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2425