Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní -  BARRETT  V RÁŽI  416  


 BARRETT  V RÁŽI  416  
Datum: Monday, 05. September 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


   Úspěšný konstruktér velkorážových odstřelovaček Ronnie Barrett patří už řadu let ke stálicím v tomto oboru. Vývoj však jde dál a Barrett neusnul na vavřínech.  Návštěvníkům výstavy Shot Show 2006 představil nový přírůstek do rodiny „barrettek“ - opakovačku M99. Zbraň samotná sice není, jak napovídá už její označení, úplná novinka. Novinka ale je pro ni speciálně vyvinutý náboj 416 Barrett (10,57x83 mm). Firma zbraň pochopitelně nabízí i v osvědčené ráži 50 BMG, kterou střílejí i starší odstřelovačky Barrett M82, M90 a M95.

barrett 416    Puška M99 zaujme především kompaktním pouzdrem závěru z plechových výlisků a lehce kuželovou, robustní hlavní bez chladícího rýhování. Masivní otočný odsuvný závěr s dlouhou, lehce dozadu zahnutou klikou s velkou olivou, se odsouvá do prostoru ramenní opěry, tvořící celek s pouzdrem závěru. Vzadu na konci opěry je ostruha pro držení druhou rukou a vysoká, tvarovaná pryžová botka. Pod pouzdrem závěru je v průběžné liště vsazeno spušťadlo s pistolovou rukojetí, nad pouzdrem závěru je dlouhá ozubená lišty Picatinny M 1913 pro montáž optických zaměřovačů (mechanická mířidla, ani pomocná, zbraň nemá). Vysoce účinná úsťová brzda vějířovitého tvaru je klasická „Barrett“, stejně jako modifikovaná dvojnožka s teleskopickými nožkami. 
   Důvodem vývoje nového náboje je především špatná penetrační schopnost (schopnost pronikání) jednoduché celoplášťové střely náboje 50 BMG do vzdálených tvrdých cílů, a její nízký balistický koeficient.
Nový náboj je wildcat, vycházející právě z nábojnice náboje 50 BMG. Je dnes sice určen především rodině střelců na dlouhé vzdálenosti, firma ho ale nabízí také armádním a bezpečnostním složkám.                                                                               


Toto je ukázka z textu ing. Jiřího Fencla o velkorážových odstřelovačkách, který vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.
V tomto čísle vyšel rozsáhlý materiál na téma velkorážových odstřelovaček.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2427