CHEYTAC 408
Datum: Saturday, 10. September 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Čas běží a vývoj velkorážových odstřelovaček se nezastavil. Na výstavě Shot Show v roce 2002 představily americké firmy Lost River Ballistic Technologies a Tactical High Energy Systems (THEIS) poprvé svůj nový odstřelovačský systém ITS (Intervention Tactical System), zahrnující těžkou odstřelovačskou pušku M 200, nový výkonný náboj 408 CheyTac (408 Cheyenne Tactical) a k přesné střelbě na velké vzdálenosti potřebné příslušenství. Záměr konstruktérů údajně byl vyvinout pušku s výkonem antimateriálových pušek ráže 12,7 (50 BMG) a zároveň s přesností speciálů ke střelbě benchrest. Dnes je tento zásahový sytém hodnocen jako nejlepší na světě, protože úspěšně kombinuje všechny vlastnosti, potřebné k úspěšné likvidaci cíle - dostatečný dostřel, přesnost zásahu i jeho účinek.

cheytac 408 Systém CheyTac prý dostřelí dále, přesněji a výkonněji, než kterákoli jiná zbraň této kategorie.  


Jen ty dvě firmy, které vše začaly, již zřejmě neexistují a zbraně dnes vyrábí firma, která nese jednoznačný název CheyTac, přičemž jejich distribuci zajišťuje pro civilní a zřejmě i vojenský trh firma Knesek Guns v dvacetitisícovém městě Van Buren v Arkansasu.
Základem systému není zbraň, ale nový náboj se speciální střelou ráže 408. Základem jeho vývoje byla myšlenka vyváženého letu střely, který měl zajistit maximální přesnost zásahu v co nejzazší vzdálenosti. Současně se řešilo také vnitřní uspořádání a výrobní tolerance hlavně. „Cíl zasáhne střela, proto bylo třeba začít právě tou“ říká konstruktér Robin Sharpos, který má v oboru už  šestnáctileté zkušenosti. „Střela musí za letu vzduchem doslova klouzat. Vyrobme co nejlepší střelu, která letí vzduchem lépe než kterákoliv jiná a přitom dosahuje co nejmenšího odporu vzduchu, a budeme umět předvídat dráhu jejího letu. Teprve když se nám to podaří, věnujme se zbraňovému systému“.
  
Toto je ukázka z rozsáhlého textu ing. Jiřího Fencla o velkorážových odstřelovačkách, který vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.
V tomto čísle vyšel rozsáhlý materiál na téma velkorážových odstřelovaček.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2429