STEYR HS
Datum: Thursday, 15. September 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Velkorážová odstřelovačka Steyr HS, představená poprvé na výstavě IWA 2005, byla sice údajně konstruována především pro služební potřeby armády a policie, je to ale také velmi vhodná zbraň pro sportovní střelce na dlouhé vzdálenosti a tvrdé cíle. Je koncipována pro střelbu na vzdálenosti nad 1000 m, přičemž maximální účinné nasazení je deklarováno kolem 2000 m. Protože údajně není v Rakousku povolen pro civilní (sportovní a lovecké) použití vojenský náboj 50 BMG, vyvinul výrobce ekvivalentní nový náboj 460 Steyr a spolu s ním i příslušnou variantu zbraně.
Jelikož je zbraň konstruována stavebnicově a je sestavena z jednotně definovaných stavebních skupin (a oba náboje mají podobné rozměry), lze bez problémů přecházet z jedné ráže na druhou. Stačí k tomu údajně vyměnit jen hlaveň.

steyr HS   

Jednoranová puška HS sestává z těchto hlavních skupin: hlavně s výkonnou úsťovou brzdou a rampou s 270 mm dlouhou Picatinny lištou pro montáž optických zaměřovačů, válcového otočného závěru s výraznou klikou a velkou plastovou olivou, válcového pouzdra závěru, tvořícího jeden celek se spodní částí zbraně s ramenní opěrou s vysokou botku, pažbičkou a bicím a spoušťovým mechanismem, a z odnímatelné dvojnožky s teleskopickými nožkami.
   Přesná hlaveň s vysokou životností je za studena kovaná. Pro ráž 50 BMG je dlouhá 833 mm, má asi do poloviny délky  průměr 42 mm s podélným kanelováním a k ústí se zeslabuje na 32 mm, hlaveň v ráži 460 Steyr je dlouhá 900 mm dlouhá, v celé délce hladká a mírně kuželová: průměr 42,1 klesá k ústí na 31,45 mm. Na závitu při ústí hlavně je našroubována plochá tříkomorová úsťová brzda z ocelového plechu, 150 mm dlouhá, 80 mm široká a 50 mm vysoká. Hlaveň je vzadu našroubována do vícebokého, masivního uzamykacího bloku, kterým je vsazena do podélného vybrání ve spodní části zbraně a zajištěna tam dvěma šrouby s vnitřním šestihranem. Jinak kmitá volně.         
   


Toto je ukázka z rozsáhlého textu ing. Jiřího Fencla o velkorážových odstřelovačkách, který vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue






Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2431