Ladičské výrobky Caspian Arms
Datum: Monday, 10. October 2011 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


 Firma Caspian byla založena roku 1983 Calvertem N. Fosterem starším (1940-2002) jako strojírenská firma k výrobě přesných dílů pro zbrojní průmysl. Calvert byl vždy nadšený lovec a dlouhodobě se zajímal o zbraně. Měl zkušenosti s výrobou přesných dílů, protože původně pracoval v tomto oboru pro letecký průmysl.

Calvert  N. Foster a další příslušníci rodiny Fosterů měli také zkušenosti s výrobou součástek na zbraně, protože pracovali u firem Auto Ordnance, Detonics a Randall  při výrobě pistolí řady 1911. Nevíme, jestli je tam hlava rodiny poslala za účelem průmyslové špionáže s úmyslem založit na základě získaných zkušeností rodinnou firmu nebo zda firma vznikla až poté, co se Fosterovi pracující u různých firem rozhodli prostě udělat pro sebe, protože k tomu prostě nazrál čas. Firma sídlí ve Wolcottu v americkém státě Vermont.

Doba pro vznikl rodinné firmy byla zralá. Jistá skupina milovníků a uživatelů pistolí Colt řady 1911, která se dožadovala lepšího zpracování zbraní a lepších materiálů než byl standard, byla totiž od firmy Colt a dalších velkých výrobců ignorována. Neexistovaly žádné tovární ladičské dílny, tovární náhradní díly neodpovídaly požadavkům milovníků špičkových zbraní. Calvert Foster se rozhodl, že bude tyto součástky nabízet. Možná máte dojem, že něco podobného jste u nás již nedávno četli. Máte pravdu, protože podobnými příčinami vysvětluje svůj vstup do výroby dílů pro laděné zbraně a výrobu laděných zbraní třeba Ed Brown, o kterém jsme psali v čísle 3/2009. Název firmy Caspian se neváže ke Kaspickému moři, takže nehledejme ruské kořeny celého podniku. Calvert N. Foster pocházel z Vermontu a firmu pojmenoval podle tamního jezera Caspian. V roce 1985 již měla firma Caspian Arms pověst jednoho z nejlepších výrobců špičkových ladičských dílů na devatenáctsetjedenáctky  


 Pouze komponenty
Caspian nezůstal u výroby drobných ladičských dílů pro pistole, ale záhy začal vyrábět také závěry a těla pistolí. Nejen pro své vlastní koncové zákazníky, kteří si chtějí postavit nebo vyladit (dát vyladit) jednu nebo dvě pistole, ale také pro puškaře. V Americe se k označování těchto puškařů, kteří nevyrábějí pušky, ale pistole a revolvery, používá označení pistolsmith.
Caspianské komponenty na svých zbraní používají nebo používali známí nebo dokonce vyhlášení výrobci laděných pistolí jako jsou a byli Clark, Nowlin, Briley, Cylinder&Slide, McLearn´s, Dlask, Eric Zinn, Nowak, Terry Tusseys. A s nimi mnoho dalších. Mimo jiné i v Evropě, kam se komponenty od Caspianu dovážejí.
Caspian nevyrábí žádné hotové pistole, ale pouze špičkové komponenty. Tím nekonkuruje řadě výrobců-svým odběratelům, kteří naopak z nakoupených dílů staví a ladí nové zbraně.
Součástky zbraní, které si zde objednáte, většinou nepřicházejí ze skladu, ale vyrobí se přesně podle vašich požadavků. Firma má široký sortiment variací různých součástek. Mluví se dokonce o šesti tisících katalogových položek. A držet na skladě tolik vyrobených dílů prostě nejde. Tomu bohužel odpovídají i dodací lhůty. Závěry a těla pistolí se expedují tak za tři až šest týdnů po objednání. Damaškové závěry mají dodací lhůtu šest měsíců až rok.
Při výrobě těchto ladičských dílů a nebo setů k postavení kompletní laděné pistole dle vlastního gusta se pak kombinuje přesná a rychlá práce CNC strojů a ruční práce nebo práce na starých tradičních strojích. Podobně to dělá i konkurence.
Firma ve svých propagačních materiálech mnohokrát tvrdí, že její výrobky vznikají na území Spojených států amerických, ačkoli pochopitelně některé součástky nakupuje od subdodavatelů. Ale i ti pracují na území USA. Pro některé Američany je domácí původ výrobku v posledních letech stále více důležitý.

Sortiment
Na počátku činnosti Caspianu firma vyráběla jenom z oceli. K ocelovým tělům a závěrům na Colty 1911 a jejich klony přibyly od roku 2002 součástky titanové a od roku 2006 rámy z lehkých slitin, ačkoli ty se zřejmě zatím moc neprosazují. Lahůdku pro estéty a milovníky tradičních materiálů představují závěry z damašku nebo alespoň z materiálu, který damašek vzhledově připomíná. To jinde nedělají.
Základ nabídky tvoří dnes těla zbraní. Těla pistolí Colt řady 1911 se vyrábějí jak ve velikosti Government, Commander tak Officer. Dodávají se v provedení podobě Basic, Classic a Recon. Basic je nejpodobnější původnímu Coltu 1911 A1, Classic má poněkud zaoblené tvary a modernější Recon již má dole lištu pro nasazení příslušenství. V nabídce jsou také těla Hi Capacity a Hi Capacity recon. Těla pistolí můžete mít jak z klasické oceli, tak z nerezu nebo z titanu.
Závěry se dodávají v provedeních Officer, Commander, Government a Long Slide. Liší se délkou a mohou se opět lišit materiálem. Vedle oceli a nerezové oceli zde nabízejí damašek.
V nabídce tu mají také hlavně, mířidla řady druhů, spouště, zásobníky, vyhazovače a vše, co je na laděnou pistoli potřeba. Firma nabízí také dřevěné střenky se svým logem, ale otázku dalších modelů střenek a rukojetí přenechává firmám, které se těmito věcmi živí. Tady dělají s kovem.
Jako lahůdku pro ty, kdo chtějí něco atypického, zde vyrábějí ocelové závěry na celou řadu Glocků. Firma pochopitelně nabízí také tzv. kity, tedy cenově výhodné soubory součástek, ze kterých si můžete sestavit vlastní pistoli. Jako doplněk sortimentu zde nabízejí také nářaďové nože pro majitele pistolí řady 1911.
Především na závěrech od Caspianu, ale také na tělech zbraní, najdete logo firmy. Pistole, sestavená z caspianských dílů, tak není bezejmenná.

Firma, kterou znají milovníci krásných pistolí v celém světě, dnes uvádí, že má pět zaměstnanců a její obrat činí cca milion dolarů ročně.
O proslulosti značky svědčí mimo jiné i skutečnost, že na trhu airsoftových zbraní se už pohybují airsoftové pistole, které nesou označení Caspian. Jestli se jejich výrobci ptali ve Vermontu na souhlas, tím si nejsme jisti.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2442