Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Právě vyšla kniha ''Od bodáku po tryskáče''


Právě vyšla kniha ''Od bodáku po tryskáče''
Datum: Friday, 04. November 2011 @ 10:00:00 CET
Téma: Články


Dnešek, tedy pátek 4. listopadu 2011, je dnem zahájení prodeje zbrusu nové knihy Martina Dubánka o nedokončených československých zbrojních projektech z let 1945-1955.

Kdo trochu sleduje odborně spisovatelskou dráhu páně Dubánka (což není nic těžkého, anžto tento autor mj. pilně publikuje v hezky dlouhé řádce českých periodik), dobře ví, že Martin se zaměřuje jednak na moderní fortifikace a jednak na různé zbrojně technické zajímavosti až bizarnosti.

Právě z této druhé větve se zrodil koncept knihy o "nedokončených projektech", sestávající z příběhů zbraní a vojenské techniky, které se z různých důvodů nedočkaly zavedení a sériové výroby.

Martin má vskutku široký záběr, což samozřejmě vede k jistému kolísání hloubky zpracování, ale na druhé straně mu to umožnilo připravit publikaci, která v daném časovém období (jehož výběr je na obálce i v úvodu logicky vysvětlený) pokrývá všechny hlavní směry československého zbrojního vývoje. Takže tu máme kapitoly Ruční zbraně, Dělostřelecké zbraně, Obrněná technika, Ženijní technika, Dělostřelecké tahače a Letecká technika. S ohledem na hlavní zaměření těchto stránek doplňme, že kapitola Ruční zbraně se dělí na části Bodáky a nože, Pistole, Samopaly a útočné pušky, Pušky, Kulomety, Vysokokadenční kulomety, Velkorážní kulomety, Pancéřovky a tarasnice a Plamenomety.

Text - jen z určité části převzatý z již publikovaných článků - doprovází hromada dobových fotek, snímků dochovaných prototypů, autentických i autorem přehledně překreslených výkresů. Samozřejmě nechybějí tabulky s podrobnými technickými daty. Celkem má tato sympatická bichle o formátu 165 x 235 mm 320 stran + 16 stran barevné přílohy. Vše samozřejmě na křídě, aby obrázky náležitě vynikly.

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, srovnatelná publikace mě nenapadá. A pevně doufám, že si na trhu povede dobře (lepší vánoční dárek pro fandy zbrojní techniky asi nenajdete), neboť v takovém případě reálně hrozí, že Martin Dubánek bude originální koncept "nedokončených projektů" dále rozvíjet.

Knihu můžete zakoupit například zde, kde najdete i náhled obálky. Nenechte se zmást tím, že tam zatím kniha figuruje jako nenaskladněná - realita totiž internetovou skutečnost trochu předběhla a publikace je vskutku na světě.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2454