Gary z Arizony
Datum: Sunday, 13. November 2011 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Svět amerických ladičů a výrobců krásných zbraní je roztodivný a velmi členitý. Najde se zde místo jak pro lidi, kteří se věnují jen jedné kategorii nebo dokonce typu zbraní (nejčastěji klony Coltu 1911), tak pro výrobce či ladiče, kteří nemají specializaci a zabývají se vším od dlouhých po krátké zbraně. I s takovým nikoli specializovaným přístupem lze být úspěšný, vynikající a stát se dokonce legendou.

gary Příkladem úspěšnosti  nebo alespoň dlouhodobé životnosti tohoto přístupu je puškař a ladič Gary Reeder z města Flagstaff v americkém státě Arizona. Výrobě zbraní se ve své firmě začal na plný úvazek věnovat od roku 1978, takže rozhodně není žádný zelenáč.
Na úplném začátku, jak se zdá, stála u Reedera známá pistole Contender od firmy Thompson/Center, která přišla na trh někdy v roce 1967. Tato jednoduchá, důkladná a cenově přístupná zbraň nepochybně láká všechny, kdosi myslí, že vědí, jak zbraně vylepšovat. Gary Reeder to dělá už několik desetiletí a je velmi úspěšný.

Gary


Gary
Revolver k 30. výročí firmy, které se slavilo v roce 2008

Contendery v řadě ráží a s všemožnými úpravami si k němu jezdí nakupovat nikoli sportovní střelci, ale především lovci, kteří loví krátkou palnou zbraní. Jak dokládá jeho fotoalbum, pořádá pro ně dokonce lovecké výpravy do Afriky a do jiných lovecky zajímavých lokalit.
Nabízí pochopitelně také širokou škálu pistolí Encore od téhož výrobce, které v poslední době jednoznačně převažují. Pro své pistole tohoto typu používá označení Ultimate Encore a nabízí je ve čtyřiceti rážích, z nichž značná část jsou jeho vlastní ráže. Zbraň se u něj nechá koupit v základním provedení za maličko méně než tisíc dolarů. Za delší hlavně se výrazně připlácí, takže tohle není konečná cena. V každém případě se Reeder chlubí, že jeho pistolemi již lovci složili slona, kaferského buvola, hnědého medvěda nebo amerického bizona, takže je staví tak, aby baštily výkonné náboje. Není v tom na světě sám.
Gary Reeder je také nadšený konstruktér a výrobce nábojů. Ačkoli se žádná z jeho konstrukcí zatím nedostala ze stádia wildcatů, neustále vyvíjí nové ráže, ve kterých je ochoten a schopen dodávat své dlouhé a především krátké palné zbraně. Své náboje označuje jako GNR a v jeho nabídce jsme napočítali hned 32 vlastních ráží, které je svým zákazníkům schopen dodávat. Problém je, že tyto náboje zatím dodává pouze pan Reeder. Na druhou stranu za deset dolarů vám dodá manuál na jejich přebíjení. V každém případě tato šíře ráží přispívá k velmi širokému spektru zbraní, které může Reeder nabídnout.

Gary
African Hunter je pro lovce

Revolvery
Další Garyho specialitu představují revolvery. Má k dispozici širokou paletu vlastních ráží  a práci si relativně zjednodušuje tím, že jako základ vlastních zbraní používá tovární revolvery amerických značek, čímž výrazně snižuje cenu oproti tomu, kdyby stavěl své zbraně od základu. Jeho favorité jsou nepochybně revolvery značky Ruger a v poslední době se zdá, že se už omezil výhradně na tyto zbraně. Zvlášť zajímavé jsou pro něj modely Blackhawk, Super Blackhawk, Vaquero nebo Bisley. Úpravy spočívají ve výměně hlavně nebo v jejím převrtání na jinou ráž, ve výměně válce, mířidel, vyladění mechanismu, nové povrchové úpravě a výměně střenek. Taková úprava je přesně definovaná a v nabídce firmy dostane nějaký pěkný název. Třeba El Diablo, Wichita Classic, African Hunter, American Hunter. Název se pochopitelně vyzlatí na zbraň, stejně jako ráže. Aktuálně je těchto přestaveb revolverů v nabídce hodně přes třicet ve dvou řadách. Zatímco starší modely mizí, nové se každoročně objevují. Jedna řada je určena pro lovce a druhá vychází vstříc milovníkům Divokého západu. Výrobce se nevyhýbá ani výkonným rážím jako jsou 500 Linebaugh nebo .475 Linebaugh pro ty, kdo chtějí velkou ránu.
Jen malá část zbraní je k dispozici skladem. Naopak většina se vyrábí na objednávku. Přestavba stojí tak kolem 1500 dolarů plus cena původní zbraně, takže to není žádná láce.

Gary
Gary Reeder po úspěšném lovu s pistolí Contender nebo Encore

1911
Reeder by určitě nebyl americký puškař, kdyby ve své nabídce neměl vlastní úpravy zbraní na bázi pistolí Colt 1911. Jejich nabídka je ale podstatně menší než u revolverů a máme ten dojem, že puškařovo srdce pro devatenáctsetjedenáctky zrovna neplane. Navíc v jejich signaturách se objevuje jiné jméno. Nikoli Gary, ale Kase Reeder. Domníváme se, že jde o pokračovatele, který jednoho dne převezme celý podnik.
Postupuje se zde podobně jako u revolverů této firmy. Jako základ slouží sériové zbraně, které firma koupí nebo si je dodá zákazník a ty jsou vyladěny, pojmenovány a líbivě povrchově upraveny.

Gary
Pistole T/C Encore v provedení Ultimate je oblíbená lovecká zbraň

Nabízí se celkem jedenáct modelů upravených devatenáctsetjedenáctek, respektive jejich  klonů od různých firem a firma zde zdůrazňuje, že tím nabídka rozhodně nekončí. Co bude zákazník chtít, to se vyladí, přestaví… Specialitku zde představují střenky z parohoviny, které dodává externista za 150 dolarů.
Firma nabízí také laděné a zdobené kulovnice. Konkrétně jde o čtyři úpravy pákové opakovačky Marlin 1894 na ráže Reederovy řady a pozornosti ladičů neušla ani jednoranová zadovka s blokovým závěrem Ruger model 1. Tuto zbraň si na rozdíl od opakovačky Reeder nepochybně užil, protože její závěr je odolný a tak se na ni aplikují třeba také hlavně v rážích, které Reeder vytvořil z náboje 600 Nitro. Nová zbraň má  jméno Mega Beast (bestie, divoké zvíře, dravec) a její cena začíná na 2500 dolarů.

Gary
Tento Ruger nese po zásahu firmy Gary Reeder jméno Green Machine


Muž pera
Gary Reeder je také člověk pera, což u puškařů nebývá tak častý zjev. Od roku 2002 každý měsíc baví a poučuje své čtenáře na vlastním webu přehledem novinek vlastní firmy a také glosami k aktuálnímu dění v americkém světě zbraní a střeliva. Jer vidět, že tento pán má přehled o tom, co se děje po celé Americe. Oblíbený terč jeho břitkého pera nyní představuje Barack Obama a jeho parta, jejíž choutky na omezení držení zbraní v Americe a odzbrojení slušných lidí nejsou Garymu jaksi po chuti. Obamu hodnotí jako dvakrát nebezpečnějšího než byl Clinton. Vedle manuálu na přebíjení svých nábojů pak má na svém kontě také knihu o lovu s krátkými palnými zbraněmi, jemuž se dlouhodobě a rád věnuje.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2010.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2463