DEVATENÁCTSETJEDENÁCTKA PRO GENTLEMANY
Datum: Monday, 30. January 2012 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Ptát se ve slušné pistolářské společnosti, v jaké ráži se vyráběly Coltovy pistole řady 1911, je zbytečné. Všichni pochopitelně odpovědí, že to byla pětačtyřicítka ACP. A samozřejmě všichni budou mít pravdu. Ale Colt vyráběl tuto pistoli také v jiné, dnes opět alespoň trochu aktuální ráži.
V roce 1929 představila firma Colt novou ráž 38 Super Auto, pro kterou se v průběhu času používala také synonyma 38 ACP (Super), 38 Automatic Super Speed, 38 Automatic Super-X, 38 Colt Super Automatic a 38 Super Automatic.

 Nevznikla jen tak pro něčí povyražení, ale firma se rozhodla rozšířit sortiment ráží, v nichž byla nabízena pistole Colt 1911. K pětačtyřicítce tak v roce 1929 přibyla ráže  38 Super Auto. Zbraň nejprve nesla označení Super 38, ale později byla zařazena do regulérní řady Coltů 1911 Government. Firma s ní chtěla uspět v policejních kruzích, které údajně požadovaly devatenáctsetjedenáctku s větší kapacitou zásobníku a výkonným nábojem. Nová zbraň měla zásobník na devět nábojů a desátý náboj mohl být v komoře.
Nová ráž převzala rozměry výrazně slabšího náboje 38 ACP, jehož výkon byl patřičně navýšen zdokonaleným střelným prachem na vyšší počáteční rychlost kolem 390 ms-1. Záhy po zavedení této ráže u Coltových devatenáctsetjedenáctek převzal tuto ráž také Thompson pro své samopaly.

38 Super Auto

Tato ráž ovšem neměla snadnou situaci. Ve své zaoceánské vlasti vždycky zůstávala hluboko ve stínu mnohem slavnější a oblíbenější ráže 45 ACP. Ačkoli Colt rozpoutal velkou reklamní kampaň, závratný úspěch se nedostavil. V Evropě pak mezi devítkami kralovala a dnes ještě více kraluje ráž 9 mm Luger. Nová ráž se prosadila pouze u některých španělských pistolí Star, Llama a Astra. Úspěch se však dostavil v Kanadě a v jižní Americe, kde tato ráž byla a je stále živá. Díra do světa se však rozhodně nekonala.
Ve třetí čtvrtině 20. století byla tato ráž v USA a Evropě už prakticky zapomenutá a na výrobní linky tamních muničních továren ji vrátila až sportovní střelba, konkrétně IPSC. Střelci IPSC totiž hledali náboj, který bude dostatečně výkonný, ale současně nabídne větší kapacitu zásobníku. Při dvouřadém zásobníku je možno u pistolí v ráži 45 ACP dosáhnout maximálně kapacitu 15 nábojů. V ráži 38 Super Auto však horní hranice leží na 19 nábojích.
Tento náboj se  používal nejčastěji v úplných počátcích IPSC, ale používá se stále. Pokud se střílelo pistolemi s jednořadými zásobníky, nedocházelo k problémům, ale se zavedením dvouřadových zásobníků tento náboj s nábojnicí s rozšířeným okrajem se někdy při zasouvání do komory zaklíňuje. Protože průměr okraje nábojnice je zde větší než dolní průměr těla, vzniká prostě problém u velkokapacitních zásobníků. To měl vyřešit náboj 38 Super Auto Rimless. Ten byl určen pro IPSC a jeho autorem je Matt McLearn. Ale ten náboj už je dnes překonán a zřejmě se nevyrábí.
 Díky zájmu střelců IPSC se tedy náboj 38 Super Auto vrátil do muničních továren. Nalezli jsme ho mimo jiné v aktuální nabídce firem Fiocchi, Magtech a Winchester. U firmy Sellier&Bellot ho nevyrábějí.
Původní laborace tohoto náboje se střelou o hmotnosti 8,4 g ovšem pro IPSC nedostačuje, neboť se nachází pod požadovanou hranicí „Major faktor“. A tak si střelci IPSC laborují své náboje často sami. Mnozí se svými laboracemi dostávají mimo maximální tlaky, které jsou pro tento náboj předepsané, takže jejich náboje nejsou použitelné v továrně vyráběných pistolích v ráži 38 Super Auto, ale smějí se používat jen ve specielně upravených IPSC speciálech.

Znovuvzkříšená pistole
Kromě speciálů pro IPSC se však nové zbraně v této ráži takřka nevyrábějí. Ale existuje výjimka. V roce 2007 se na trhu objevila dokonce nová a přesto původní pistole Colt 1911 pro tento náboj. Přesnou kopii prastarých Coltů v této ráži vystavila na Shot Show 2007 firma United States  Firearms, která dnes sídlí a vyrábí ve staré Coltově továrně v Hartfordu a je proslulá přesnými a vysoce kvalitními kopiemi starých Coltových výrobků, které už ani Colt nedovede. Jak již je u této firmy zvykem, ještě před uvedením zbraně na trh si registrovala ochrannou známku Super .38. Objevení se této staronové zbraně překvapilo jak zákazníky, tak konkurenci, ale když se člověk podívá na vývoj sortimentu této firmy, tak se to vlastně dalo očekávat.

38 Super Auto

Podle hodnocení amerických střelců a nebo alespoň těch, kdo měli možnost zbraň vzít do ruky a prozkoumat, je její provedení naprosto vynikající, na úrovni nejšpičkovějších amerických palných zbraní, tak jak je svět znal na počátku 20. století. Staří machři od Colta by se za tuto pistoli stydět nemuseli.
Vše perfektně lícuje a pokud se týká povrchové úpravy, mluví se dokonce o téměř zrcadlovém lesku. Zákazník si ovšem může zbraň objednat i v jiné povrchové úpravě než odpovídá historickému originálu. Záleží na tom, co chce. Dokonce i písmena signatury výrobce a soupisu patentů, který je pochopitelně převzat z původní zbraně (PAT'D APR.20.1897. SEPT.9.1902. DEC.19.1905, FEB.14.1911, AUG.19.1913.), odpovídají údajně tomu, co používal Colt kolem roku 1930. Někteří lidé tvrdí, že USFA má dokonce původní Coltovy raznice, ale to je zatím pouze nepodložený dohad. Značení stávajícího výrobce, tedy firmy United States Firearms, najdete na pravé straně závěru. Vynikající je i rybina na dřevěných střenkách a historickým originálům odpovídá také zásobník na 9 nábojů Prostě je to dokonalý duplikát zbraní ze 30. let 20. století.
Fungování těchto zbraní je podle střelců, kteří své zkušenosti publikovali, naprosto bezchybné. Zádržky se prostě nevyskytly. Výrobce svoji zbraň prezentuje jako pistoli pro gentlemany a její provedení tomu prostě odpovídá.
Zbraň od US Firearms dnes stojí 1895 dolarů. Rozhodně to není málo, ale za kvalitu se platí. I tak se ovšem jedná o výhodný obchod. Originály ze 30. let se údajně dnes prodávají za cenu kolem 5000 dolarů, takže je to vlastně velmi levné a zákazník ušetří. No. levné. Jak se to vezme. V roce 1936 se originály této zbraně od Colta prodávaly za 36,76 dolaru a druhý zásobník stál 1,26 dolaru.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2498