Miroslav Antl: Gaunery nemám rád
Datum: Tuesday, 24. July 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Kniha státního zástupce, který posílá kriminálníky tam, kam patří.

Miroslav Antl: Gaunery nemám rád. Nakladatelství Plejáda, Praha, 2001.
Kniha JUDr.Miroslava Antla, krajského státního zástupce z Hradce Králové, je neobyčejnou výpovědí neobyčejného člověka. Muže, který na svém postu krajského státního zástupce dělá v boji proti zločinu mnohem víc, než je jeho povinností. Není jen státním zástupcem, kterému se případ dostane na stůl v pohodlné kanceláři, ale podílí se na vyšetřování závažné trestné činnosti od samého počátku, neboť vyjíždí na místa činu, pracuje s kriminalisty, je s nimi na stopě. To vše často ve svém volném čase, kdy jiní v témže postavení nechají věc počkat do rána.
Je proslulý tím, že pachatelům navrhuje vysoké tresty a dělá všechno pro to, aby zrůdy, bestie, vrazi, pedofilové, drogoví baroni, vyšli z vězení co nejpozději nebo už vůbec. Muklové mu říkají krvavej prokurátor. Nenávidí ho. Mají z něj strach. Vysoce postavené osoby, které by rády pro své kriminální přátele (mají je na špinavou práci) nižší tresty, usilují o jeho diskreditaci, sesazení, fyzickou likvidaci. Za co? Za to, že tuto společnost zbavuje, bohužel nikoli s konečnou platností, pachatelů nejtěžších, nejpodlejších kriminálních činů.
Obyčejní lidé Antlovi fandí. Vědí, že je tam i za ně. Je populární, srozumitelný, jednoznačný. Obdržel řadu cen. Ne takových, co o nich rozhodují komise v zákulisí, ale takových, o jejichž udělení hlasují obyčejní lidé. Obyčejní lidé, kteří podvědomě ctí heslo "Podporujte svého šerifa!"
Knížka je nejen o kriminálnících, ale osvětluje nám také poměry v české justici, především po roce 1989, kdy pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí a naši soudci se stali zcela nezávislými, často i na svém svědomí či zdravém rozumu. Dobu, kdy kriminálník má všechna práva a jeho zdecimovaná oběť, přežije-li, skoro žádná.
Autor se zde vyjadřuje k řadě palčivých problémů naší žhavé současnosti, a to tak, jak je vidí a ne, jak by je "měl vidět". Jen namátkou jmenujme drogy, romskou otázku a kriminalitu, rasové vraždy, problematiku užití zbraně v sebeobraně. Otevřeně píše o provázanosti organizovaného zločinu s politikou a státní mocí.
Proč o JUDr.Antlovi a jeho knize psát na Guns-info.cz - serveru přátel zbraní? Třeba pro to, že mnoho z nás, držitelů střelných zbraní, je má pro svoji sebeobranu. V knize jsou popisovány případy z poslední doby, kdy se slušní lidé bránili kriminálníkům, zabili je a kupodivu, bylo jim dáno za pravdu a uznána oprávněnost jejich obrany. Pak také proto, že Miroslav Antl se netají tím, že je ozbrojen a umí zbraň použít. Jednu z kapitol své knihy nazval "Do zbraně, občané!" Před rokem byl vítaným hostem na Dni Střelecké revue v Pardubicích.
Je to knížka od tvrdého chlapa, který se umí postavit gaunerům a hájit právo. Až budeme takových Antlů mít deset v každém kraji, můžeme se nechat odzbrojit. Dřív by to byla sebevražda.

Knížka má 140 stránek textu a obrazovou přílohu. Než ji přečtete, schovejte ji před svými kamarády. Začtou se do ní a nevrátí vám ji, dokud ji nezhltnou celou.

Tato zpráva o knize byla otištěna v nepatrně jiné podobě ve Střelecké revui č.7/2001. Ohlas čtenářů byl nebývalý, přáli si vědět, kde knihu sehnat. Mohu jen konstatovat, že v Pardubicích ještě 18.června byla. A myslím si, že by ji měl být schopen obstarat každý dobrý knihkupec.

Informace sdělovacích prostředků (Radiožurnál, cca 18,10) z 19.7.2001 hovoří o tom, že JUDr.Antl uvažuje o rezignaci na svoji funkci. Jedním z důvodů je i hystericky nepříznivá reakce některých kruhů na jeho knihu. Mám ten dojem, že knížka skutečně ťala do živého.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=25