Zemřel Zdeněk Krátký
Datum: Tuesday, 07. May 2002 @ 22:31:29 CEST
Téma: Novinky


Nerad oznamuji všem lidem kolem zbraní, že dnes 7.května 2002 zemřel pan Zdeněk Krátký, puškař z Úhřetické Lhoty na Pardubicku a dobrý člověk.

Zdeňka jsem poznal někdy v roce 1994 nebo 1995 a on mne seznámil s dalšími puškaři na Pardubicku, Chrudimsku, Hradecku nebo Náchodsku. Znal jsem jej jako člověka, který uměl vyrábět pěkné repliky perkusek Lorenz a hlavně vyřezávat moc pěkné pažby. Práce se dřevem byla jeho specialita. Také uměl obchodovat, poznat hodnotnou věc a najít si dobré zákazníky. Některé věci, které prošly jeho rukama, jsem s jeho svolením publikoval.
Znal jsem jej ale hlavně jako starostlivého tátu od rodiny, tátu, který by za svoje děti dýchal a dělal cokoli, aby byly šťastnější než býval on. Před delší dobou se mu začaly projevovat příznaky nemoci. Zrovna v době, kdy se zdálo, že jeho těžký život se ustálil a kdy byl očividně šťastný.
Nebyl zvyklý marodit a dlouho si nepřipouštěl, že mu něco je. Když konečně zašel k lékaři a ten mu nesměle sdělil zlou diagnózu, chtěl to slyšet na rovinu a bez obezliček. S nemocí bojoval po svém a moc si přál, aby mu osud dal ještě alespoň pár let, aby jeho děti mohly dorůst a postavit se alespoň trochu na vlastní nohy. Ten čas nedostal a to je strašně nespravedlivé, protože ho nechtěl pro sebe.
Když jsem jej na vernisáži expozice zbraní u nás v Pardubicích začátkem března naposled viděl, byl pohublý, ale optimistický. Přinesl tašku prospektů, návodů a katalogů. Prý je už nebude potřebovat. Rval se s tím. Pak se odmlčel a začaly chodit zprávy, že je to špatné. Dnes přišla zpráva poslední.
Před pár lety nám Zdeněk do muzea prodal perkusní kulový dvoják od Matyáše Nowotného z Litoměřic s věnováním od prince Camille Rohana. Cena byla směšná, takže to byl spíše dar. Máme na něj tedy krásnou památku. Jeho lorenzky se značkou ZK budou svým majitelům sloužit ještě dlouho. Řezby na pažbách loveckých zbraní by nás mohly přežít všechny.
Sedím tady, mám otevřenou flašku a s hrůzou si uvědomuji, že na nádvoří pardubického zámku už nikdy nezastaví černý ford, z něj nevystoupí usměvavý kamarád v šedé kombinéze a nepřijde na kus řeči. Na světě je o jednoho člověka míň. Jenomže tohle není spravedlivý!

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=250