ZAJÍMAVOSTI OD KIMARU
Datum: Friday, 10. February 2012 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Značka Kimar vznikla někdy koncem 80. let 20.století, když firma Armi Sport rodiny Chiappů potřebovala novou značku, pod kterou by se vyráběly levnější zbraně, především plynové pistole a revolvery. Zbraně mateřské firmy i firmy nové se nejméně deset let nabízely odděleně, ale někdy mezi lety 2001-2003 došlo ke spojení pod jednou střechou. Obě značky mají společnou webovou prezentaci i společný katalog. A nabídka pod značkou Kimar není nezajímavá.

Útočné plynovky

Jako novinka byla v loňském roce prezentována plastová plynová pistole MP9, která je charakteristická poměrně výrazně dopředu posunutou rukojetí a krytkou výhozného okénka. Tato zbraň nabízí totéž, co turecká pistole Dessert Eagle (SR 10/2008), totiž střelbu plynovými nebo slepými náboji dávkou. Aby měl majitel dávky skutečný požitek, vedle standardního zásobníku, který zmizí v rukojeti, se mu nabízí také zásobník velkokapacitní, který důležitě vystupuje ze siluety zbraně. V každém případě zajímavý tvar zbraně i její funkce. I prodloužený zásobník prý je prázdný za vteřinu, takže jeden prodejce dokonce nabízí slevu na náboje pro majitele této zbraně. Jak se bude prodávat, to ukáže čas, ale v každém případě jde o stejnou zbraň, kterou pod svojí značkou nabízí i na našem trhu také turecká firma Zoraki. Zbraně se liší pouze značením.
Vzhledem k tomu, že cena této útočné plynovky je více než lidová, pokládáme za jisté, že se vyrábí v Turecku.
Kimar se ovšem mezi novinkami roku 2008 nespokojil s jednou útočnou plynovkou, ale nabízí hned dvě.  Druhý model nese označení PK4 a jeho design je velmi podobný pistoli Beretta Px4 Storm. Buďme upřímní. Jako kdyby jí z oka vypadl. Pěkné, ale poněkud nenápadné, byť po designové stránce nepochybně lepší.

Beretty

Další „obětí“ Kimaru se staly již dávno Beretty řady 92. Tyto zbraně však již jsou pouze samonabíjecí. Pod typovým označením 92 Auto jsou zde k mání pistole v rážích v rážích 8 mm K, případně 8 či 9 mm PA. provedení je buď černěné nebo v lesklé barvě kovu. Luxusnější je provedení s dřevěnými střenkami, pojmenované „Wooden Grip“. Pistole řady 85 Auto mají zase pro změnu design Beretty 84FS Cheetah.
Není nad to prodat zákazníkovi najednou více vlastních produktů v jednom balení. Třeba za nižší „výhodnou cenu“. Dělá se to všude a dělá to také Kimar. Pod obchodním názvem Security kit si můžete v papírové krabici s polystyrenovým vyložením koupit plynovku 92 Auto Wooden Grip s nástavcem pro vystřelování světlic, značkové plastové pouzdro na tuto zbraň, čištění a obranný sprej. Pomineme-li sporné obranné vlastnosti plynových pistolí, jeví se býti poněkud zvláštní nabízet k sebeobranným účelům i nástavec na světlice a především nejluxusnější provedení velké zbraně s dvouřadým zásobníkem. Ale obchod je obchod a zřejmě se to prodává. Však je to u nás jen o pětistovku dražší než samotná pistole.
Podobně jako konkurence, také Kimar má potřebu oslovit svými zbraněmi chovatele psů. Nabízí jim další plynovkovou verzi Beretty 84 Cheetah. Tato verze nese označení MP85 a od předchozích se odlišuje především barvou. Její závěr je jasně červený, aby politicky korektním a jemnocitným chovatelkám nebránil v používání zbraně k  výcviku.  Tato zbraň se může využívat jak k výrobě hluku, na který si má pes zvyknout, tak k odpalování firmou dodaného aportu.

Čezety a ty druhé

Jistý podíl v nabídce Kimaru tvoří již pěkných pár roků také poplašné a plynové pistole, které jako kdyby z oka vypadly uherskobrodské pětasedmdesátce. Nesou typové označení 75 Auto. Výrobce je nabízí v rážích 8 mm K, případně 8 či 9 mm PA. Logo uherskobrodské zbrojovky na těchto zbraních pochopitelně nenajdete, ale například typové označení na závěru je provedeno úplně stejným písmem jako u uherskobrodských zbraní. To asi aby nemohlo dojít k záměně.
Jaký by to byl výrobce plynových a poplašných pistolí, kdyby nenabízel klony pistolí Walther PP nebo PPK. U Kimaru se to odbývá jedním modelem, pojmenovaným Lady K v černém provedení nebo v barvě kovu a v rážích předchozích zbraní. S těmito zbraněmi se zřejmě počítá pro dámy.
Většina výrobců plynových pistolí (a nejen jich) si nenechá ujít ani možnost nabídnout svým zákazníkům plynovou či poplašnou verzi Coltu 1911. Podobně činí i Kimar svým modelem 911. To bude zřejmě spíše do pánské kabely než do dámské kabelky.

Opravdu z Itálie?

Ceny zbraní značky Kimar, které se objevují na našem trhu, se u plynových pistolí pohybují od 1600 Kč výše. Nejvíce jich stojí kolem 2500 Kč. To je velmi zajímavá relace, která je spíše typická pro zbraně z Turecka. Na všech těchto zbraních se však vyskytuje nápis Made in Italy, ale představa, že by se toto vše dalo vyrobit v této ceně v Itálii, nám připadá jako poměrně nereálná.


Proti pirátům

Nesmrtící zbraně, jejichž účelem je po útočníkovi cosi vystřelit, zasáhnout jej, vyřadit z boje a umožnit tak napadenému útěk, nepatří k tomu, co by držitelé ostrých zbraní milovali, přesto se objevují znovu a znovu.
Jako první Kimar v této kategorii nabízí klasickou signální pistoli v ráži 1 palec. No dobře. nezabije, popálí, zapálí a možná přivolá pomoc.
Další skupinu tvoří zbraně v ráži 12 x 50 Sapl.  První z nich je zbraň, která vypadá jako revolver a nese označení GC27 SAPL. Ve skutečnosti se však jedná o jednoranovou pistoli se sklopnou hlavní. Střílí náboji brokové ráže 12 s délkou nábojnice do 50 mm. Náboj nese označení 12 x 50 Sapl a obsahuje kulovou pryžovou střelu, která má útočníka vyřadit z boje. Cena se podle provedení pohybuje od 100 do 140 eur.
Druhá zbraň v této ráži je zajímavější, neboť se jedná o pistoli-kozlici se sklopnými nestejně dlouhými hlavněmi. Její typové označení je CG54 SAPL a když nic jiného, vypadá zajímavě, protože dvě hlavně nad sebou se kromě deringerů u pistolí dnes moc nevidí. Pistole se vyrábí se spoušťovým mechanismem SA i DA. Cena varianty SA je 180, druhé 190 eur. U nás by tyto zbraně spadaly do režimu zbrojního zákona a k jejich nabytí by byl nutný zbrojní průkaz, takže, alespoň pokud nám je známo, se k nám nedovážejí. Ale třeba ve Francii jsou to zbraně volné a čile se s nimi obchoduje. Možná jsou volné i v některých nástupnických státech Sovětského svazu, ale jistě to nevíme.
Výrobce však o této pistoli tvrdí, že ji používají policie 43 států světa. Nabízejí ji také prodejci jachet jako signální a sebeobrannou zbraň. No, k somálským břehům by to dnes chtělo něco onačejšího.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2503