Pod ochranou třetí říše
Datum: Thursday, 09. May 2002 @ 06:00:00 CEST
Téma: Novinky


Jak jsem nedávno slíbil, podávám více informací o připravované výstavě Pod ochranou třetí říše, jejíž otevření připravujeme u nás v pardubickém muzeu na 23.května.

Ačkoli je konání výstavy motivováno 60. výročím heydrichiády, není to výstava pouze o heydrichiádě, ale o celém období září 1938 až květen 1945. Pokusím se v ní podívat se na období II. světové války na území protektorátu Čechy a Morava tak trošku netradičním pohledem.
Posledních cca 12 let se o II. světové válce v našich sdělovacích prostředcích mluví a píše tak, jako kdyby v tomto období došlo pouze k holocaustu židovského národa a následně odsunu Němců, Jinak nic. U zvláště úchylných "publicistů" se naznačuje, že ten holocaust vlastně ani tak nepáchali Němci, ale také ti odporní Češi.
Druhý extrém známe z období, kdy zde vládl bolševik. Tehdy se okupace interpretovala jako neutuchající boj lidu, vedeného komunistickou stranou a Sovětským svazem, na němž se přiživovala zákeřná londýnská emigrace.

V této výstavě se pokusíme kromě odboje více přiblížit slasti a strasti běžného života v protektorátě. Lidé tehdy nejen odbojařili, ale také museli jíst, oblékat se, chodili do školy.
Hned u vchodu si bude moci návštěvník přečíst citáty z programu Henleinovy strany a z Heydrichova projevu o tom, jak to Němci mysleli s českým národem upřímně až do naprostého vyhlazení.
Pak už budou jednotlivé větší i menší vitriny. Začneme tradičně Mnichovem v roce 1938. V téhle vitrince bude na zlost sudetoněmeckým agitátorům portrét presidenta Beneše, ale taky jeho protivníka Henleina. Máme také obrázky hajlujících sudeťáků a sudeťaček. A k tomu samozřejmě nějaké zbraně a součásti výstroje.
Vitrince k 15.březnu 1939 vévodí slavný špatnou češtinou psaný plakát generála Blaskowitze "Roskas pro obyvatele". Dále zde kromě jiného najdeme fotografie obsazování Pardubic nacisty v tento den. Přijeli k nám tehdy od Hradce Králové jako většina pohrom v posledním století.
V následující vitrině jsou výsostné symboly protektorátu a Říše. Máme totiž ve sbírkách protektorátní vlajku, znak a samozřejmě portrét presidenta Háchy (zajímavá osobnost, není-li pravda). Hned vedle je říšská válečná vlajka. Všechno to jsou věci, které tehdy lidé vídali na každém rohu, stejně jako předměty z další vitriny, která je věnována nacistické propagandě (časopisy, noviny, rádio).
Jedna vitrina je věnována také osudu Židů. Zde jsou dosti působivé zvláště nápisy, zakazující vstup Židům do obchodů, veřejných místností atd.
Následující blok se zabývá československým zahraničním odbojem, takže převážně zbraně, zbraně, zbraně...
Heydrichiádě na Pardubicku je věnován rozsáhlý tématický celek ve střední části výstavy. Najdete zde osobní věci členů paraskupiny Silver A (Alfréd Bartoš, Jiří Potůček, Josef Valčík), řadu unikátních předmětů z popraviště na pardubickém Zámečku (kůl, rakve, oděvy popravených) i předměty z vypálené osady Ležáky. Svoji vitrinu zde mají také pacholci z pardubického Gestapa a je tam řada unikátů.
Další blok je věnován institutu koncentračních a vyhlazovacích táborů. I odtud se nám zachovala řada zajímavých exponátů. Kupříkladu víte o tom, že důtky na bití vězňů se vyráběly nikoli jen tak na koleně, ale průmyslově a že ctihodná firma své výrobky signovala?
Zvláštní vitrinu u nás mají také čeští kolaboranti, vlajkaři a podobné kreatury. Existovali a mnozí jsou dosud mezi námi, když se uplatnili i v následujících režimech.
Ovšem nejen vražděním živ je člověk, takže následují celky jsou věnované přídělovému hospodářství, protektorátní měně, vybavení domácnosti, náhražkovým surovinám, ale také školství.
Velmi zajímavá nepochybně je problematika náletů na protektorát. I Pardubice dostaly v roce 1944 svůj díl, takže tu najdeme americké pumy, britské padáčky z osvětlovacích flér, německou nábojnici do proslulé osmaosmdesátky atd.
V závěru najdeme vitrinu, věnovanou příjezdu osvoboditelů, v našem případě sovětské armády. Patří sem i zatýkání kolaborantů, zajatecký tábor na pardubickém fotbalovém stadionu a další zajímavosti včetně nějakých zbraní.
Výstavu doplňuje výřad plakátů, které jsou mezi vitrinami. Najdeme zde řadu naprosto všedních oznámení typu programu kina, ale především oznámení poprav, zákazů a omezení.

Jak jsem již psal, výstava bude slavnostně otevřena 23.5. v 16,00 hodin a čtenáři G-I jsou srdečně zváni.
Pokud by snad někdo chtěl přijít v dobové československé, sovětské, britské, americké, polské, francouzské, nebo rumunské uniformě, budeme jen rádi. Majitele německých stejnokrojů prosíme, aby je zanechali doma. Těch si Pardubice užily tolik, že to stačí na příštích sto let.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=251